ВЕЛИКОДНЯ СЕРІЯ ЛИСТІВОК З КОЛЕКЦІЇ РОМАНА МАЗЯКА

Філокартія –  колекціонування, як правило, ілюстрованих, поштових листівок –  зародилася в кінці XIX ст., коли почався масовий випуск листівок, що набули міжнародного поширення як найдешевший вид поштового відправлення. У Стрию є також ентузіасти, які колекціонують, систематизують і вивчають поштові листівки. Один з них –  голова осередку ветеранів спорту Стрийщини Роман МАЗЯК.

Пан Роман –  філокартист зі стажем. Понад 30 років, як збирає поштові листівки різних тематик. Є у нього серія про Стрий, Сколівщину, Івано-Франківщину, різдвяні та великодні листівки. Найстаріша датована 1912 роком випуску. До слова, перша листівка побачила світ у 1869 р. в Австро-Угорщині, перші ілюстровані — в 1870 р., перші радянські — в листопаді 1917 року.  

Спочатку зацікавленість до листівок посилювалася  всілякими будовами і визначними пам’ятками міст, адже подібні малюнки у зв’язку з відсутністю телебачення і низьких тиражів барвистих тематичних журналів були мало не єдиною можливістю познайомитися з культурою і побутом різних міст і країн.

Філокартія, окрім естетичного задоволення, несе ще і практичні функції. Завдяки зображеним на листівках історичних об’єктів, поштові картки використовуються як дослідницький матеріал. Листівки із зображенням шедеврів майстрів пензля довший час залишалися єдиними доступним масовому глядачеві популяризатором  образотворчого мистецтва. Наприклад, Великодня серія листівок пана Романа демонструє картини художниці Олени Кульчицької з автографом мисткині та інших авторів.

Роман Мазяк розповідає, що до колекціонування листівок,  його спонукала донька Наталія (на жаль, онкологія її дуже рано забрала), коли вступила до Ужгородського університету на історичний факультет і мала амбіції написання дисертації. Почав збирати для неї, а потім і сам зацікавився. Ще колекціонує львівські газети 30-х років, має кілька примірників  газети «Стрийська думка», стародавню літературу, зокрема, видавництва «Коломия». Пишається чималою колекцією вишивок, які у свій час вимережила його донька Наталія.

У багатьох країнах колекціонери листівок стоять на одному щаблі з власниками картинних галерей, поштові картки продаються на аукціонах нарівні з картинами. Пан Роман колекціонує, бо цікаво досліджувати маловідомі історичні факти, бо кожна поштова листівка має свою таємницю. Любить показувати листівки гостям, розглядати та розповідати, звідки вона, як потрапила до нього. От і з читачами нашої газети ділиться своїм надбанням та з побажаннями мирного Великодня передає вітання усім, хто, як і він, цінує старовину, вивчає краєзнавство.

                                                                                         Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*