ВІДРОДЖУЄМО ТРАДИЦІЇ

12 грудня у Стрийській дитячій школі мистецтв відбулись Андріївські вечорниці, які організував Стрийський Молодіжний центр  спільно зі Стрийським Пластом за участю танцювального колективу школи мистецтв, яким керує Вікторія Гнап.

Андрій Первозванний – християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання «калити».

У народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим, оскільки у Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Вже кілька днів до того, себто 7 грудня, у свято покровительки дівчат Катерини, починаються молодіжні обряди.

Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя. За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили…

Саме таке дійство й ініціював Молодіжний центр. Хлопці й дівчата відтворили Андріївські вечорниці з усіма атрибутами свята. Була й калита, й ворожіння, пісні під мерехтіння свічок і хореографічні  замальовки від юних танцівників.

Андріївські вечорниці пройшли  весело і колоритно.  Жарти і сміх заполонив залу. В захопленні була  не тільки молодь, а і старше покоління.

Якщо цьогоріч ви пропустили це свято, готуйтеся до наступних Андріївських вечорниць, бо у Молодіжному центрі плекають українські народні традиції й обов’язково вигадають ще щось цікаве.

Народні прикмети:

  • Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й сніжна.
  • Якщо тиха вода – хороша зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.
  • холодно, але сонячно – значить бути гарному врожаю; –
  • якщо цей день без опадів і світить сонце – холоди будуть короткими, а наступний рік – багатим на врожай.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото Божени НАЛИВАНОЇ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*