
У цьому році минає 100 літ від дня народження солістки оперного театру ім. Івана Франка Павлини Костянтинівни Криницької (на фото). Народилася вона в с. Верхня Калуського району на Івано-Франківщині. Прикарпатський край — Західна перлина України, звідки помандрували у світ чимало талановитих, здібних людей. А мене вразило те, чому про цю співачку не згадували при житті і забули й тепер…
Майбутня співачка виростала у селянській сім’ї, яка виховувала своїх дітей у дусі християнської моралі та справжнього патріотизму. Це увійшло в плоть і кров усіх дітей цієї родини. Тому троє братів Павлини вибрали дорогу боротьби за визволення свого краю від московських зайд — поповнили ряди бійців Української Повстанської Армії. Це зробило великий вплив на утвердження її переконань, формування її світогляду.
А ще — любов до народної пісні. Господь нагородив Павлину неймовірним голосом — драматичним сопрано, що й визначило її життєвий шлях. Після успішного закінчення середньої школи вона вступила на вокальний факультет Львівської консерваторії по класу професора Одарки Бандрівської — доньки офіційного опікуна, найближчого друга Івана Франка. Проте навчатися довго, на жаль, їй не довелось. За українською інтелігенцією, студентами пильно стежили компартійні бонзи, і в 1948 році її було відраховано за те, що брати воювали в УПА, захищаючи свою землю від окупантів. Й відразу заарештовано. Засуджено сумнозвісною трійкою по ст. 54-1а та 54-ІІ КК УРСР на 10 років суворого режиму та з позбавленням громадянських прав на 5 років після відсидки.
Всі довгі роки перебування в таборах вона живе спогадами про Україну, рідне Прикарпаття та своє село. Їй ввижаються та часто сняться чудові Карпати, бо на розтерзане їх тіло круками злетілись більшовики. Вона чітко уявляла собі, як стрункі смереки приймають на себе кулі, рятуючи від смерті дорогих її серцю братів. А ще Павлину рятував спів, до якого прислухались навіть звироднілі конвоїри. Арештантів мучили довгими допитами, тортурами, намагаючись зламати їхню волю, посилити страх, добитись визнання їхньої «вини». Для цього використовували не тільки різноманітні методи, але й неправдиві обіцянки. Наприклад, знаючи її жагу до співу, обіцяли ув’язненій розкішну квартиру в центрі Москви, посаду провідної солістки Большого театру і т. п. Але на ці посули Павлина не «клюнула», бо це було б зрадою, ганьбою на весь рід. Доречно згадати сучасних українських артистів, які гайнули до Москви і за юдині срібняки розважають путіна та його холуїв. Павлина з юності запам’ятала слова «Не вір москалеві, не вір!».
Ні холодні карцери, ні голодування не змогли зламати її волю, підкорити її патріотичний дух. В тюрмах і таборах дає їй сили величезна віра в Бога й любов до України. Молитва й пісня скріплюють її душевні сили.
Після звільнення з каторги 1956 року Павлину охопило почуття невимовної радості, вона повертається до Львова і продовжує навчання в консерваторії, яку успішно закінчила 1958 року. Відтоді вона солістка Львівського театру опери та балету ім. І. Франка (до 1980 р.). Потім, з 1993 по 2000 рік, викладала сольний спів у Вищому музичному інституті м. Львова.
Павлина володіла гнучким голосом широкого діапазону м’якого насиченого тембру та драматичним талантом. Проте з політичних причин ніколи не була нагороджена жодною державною відзнакою. Скільки її не запрошували співати у відомих оперних театрах світу, їй не дозволили виїжджати на гастролі за межі СРСР, брати участь у різноманітних конкурсах. А була Павлина співачкою знаменитою, рівня Соломії Крушельницької. Та й репертуар був схожий у обох співачок. Партії: Одарка («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, Терпелиха («Наталка Полтавка» М. Лисенка), Наташа («Русалка» О. Даргомижського), Ярославна («Князь Ігор» О. Бородіна), Ліза, Марія («Мазепа» П. Чайковського), Тамара (Демон» А. Рубінштейна), Берта «Севільський цирульник» Дж. Россіні), Аїда, Леонора, Флора, Єлизавета («Аїда», «Трубадур», «Травіата», «Дон Карлос» Дж. Верді), Галька (однойменна опера С. Монюшка), Сантуцца («Сільська честь» П. Масканьї), Тоска (однойменна опера Дж. Пуччіні).
Крім того, що П. Криницька була талановитою співачкою, вона була співчутливою, душевною людиною. В останні роки доглядала Одарку Бандрівську, яка після виходу на пенсію дуже бідувала. Їй допомагали учні професорки, особливо П. Криницька. Їй Одарка Карлівна залишила все, що залишилось з родинних памяток. Померла вона 5 травня 1981 р., а П. Криницька відійшла на вічний спочинок 31 грудня 2004 року.
Без сумніву, Бог їй відчинив двері до Царства Небесного, а люди повинні згадувати П. Криницьку не тільки як видатну співачку, а й вірного патріота України.
Марія ЦЕСЛІВ-РІШКО.
Leave a Reply