ВОЄННІ РЕАЛІЇ МІСТА БУДНІ СТРИЙСЬКОГО ПОЛОГОВОГО БУДИНКУ

Комунальне неприбуткове підприємство «Стрийський пологовий будинок» запрацював в умовах війни та частих сигналів повітряної тривоги. «Медичну допомогу вагітним та породіллям ми надаємо у штатному режимі, незалежно від місця реєстрації. Випадків народження в укритті у нас, на щастя, не було», – зазначив головний лікар медзакладу Ігор Цимбала.

Як і по усій Україні, тут обладнано підвальне приміщення для укриття пацієнток та персоналу, а то й для відвідувачів, які під час сигналу тривоги знаходяться у пологовому. Головна медсестра КНП «Стрийського пологового будинку» Олександра Білущак (на фото) розповідає, що до війни не готувалися, тому новину про початок повномасштабного нападу сприйняли з великим хвилюванням, але вдалося зібратися й мобілізуватися з розумінням того, що працювати потрібно, як завжди, добросовісно та з повною віддачею. Ніхто із найбільш задіяних працівників медперсоналу, логістики не залишив роботу.

«Ми одні з перших облаштували укриття. Це не типове бомбосховище, але нам вдалося підлаштувати його для зручності, й головне, безпеки жінок і немовлят, а також лікарів. Тут є ліжка з постіллю, теплими пледами, з альтернативою прийняття пологів, навіть у критичних ситуація з операцією кесарів розтин. Є операційні столи, гінекологічні крісла, наркозні апарати, лампи, відсмоктувачі, запас медикаментів, питної води. Тобто, є можливість повноцінно працювати. Згодом ми подивилися, що цього може бути замало, і  розширилися на ще два приміщення. В бомбосховищі  є навіть душова й  туалет», – зазначає Олександра Білущак.

Під час тривоги вагітні, породіллі з дітками та пацієнти відділення патології спускаються в укриття. Персонал допомагає нести новонароджених. Проблеми є для післяопераційних хворих, бо через вузькі сходові клітки  на ношах їх знести не можливо, а ліфт у підвальне приміщення не передбачено. Тому всіх післяопераційних хворих розташовують на першому поверсі, де до війни було ковідне відділення. Біля них залишається обов’язково хтось з персоналу.

За  37 діб війни  було прийнято 15 пологів: з них 13 – тимчасово переміщені жінки й 2 – евакуйовані з найбільш небезпечних територій, у тому числі й  1 – кесарів розтин. Всі пологи відбулися вчасно. Семеро жінок перебувало у гінекологічному відділенні, 19 – зверталися за гінекологічною допомогою. Окрім цього, 95 вагітних стало на облік та 96 зверталися за амбулаторною допомогою в жіночій консультації.

«Пологовий забезпечений медикаментами, яких вистачить на тривалий час у разі непередбачуваних обставин блокування, чи не дай Боже, окупації міста, – ділиться з нами Олександра Білущак. – Наша лікарня розрахована на 80 осіб та зазвичай одночасно у нас перебуває близько 40 жінок. Звісно, зараз існує ймовірність збільшення кількості пацієнток за рахунок внутрішньо переміщених чи евакуйованих.  Є й різниця між цими категоріями. Перші мають з собою все необхідне, оскільки свідомо готувалися до виїзду, а евакуйовані  – виїжджали екстрено тому  від допомоги не відмовляються. У нас є змога забезпечити їх підгузками, сосочками, пляшечками для годування, кашками. Наші працівники їздили у Стрийську СЗШ№3, де розміщено пункт гуманітарної допомоги, і вибирали одяг для немовлят. Волонтери привезли нам 35 комплектів постільної білизни. Так разом дбаємо про те, щоб ті,  хто на світ з’явиться  у Стрию, мали все необхідне».

А статистика така, що за три місяці 2022 року в пологовому будинку Стрия народилося 150 хлопчиків та 125 дівчаток.

Кадри авіаудару по пологовому будинку в Маріуполі облетіли увесь світ. Разом з майбутніми мамами і їхніми ненародженими маленькими українцями плакали всі. Окрім цинічних рашистів, які підтверджували,  що бомбардування лікарні та пологового будинку в Маріуполі було свідомим та цілеспрямованим рішенням армії РФ. Молимося за те, що б це страхіття ніколи не повторилося. А пологові будинки були місцем, де на світ з’являється  нове життя на радість батькам.

                                                                   Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*