
Такого розмаїття і жаги до відзначення Дня вишиванки давно не спостерігалося у нашому місті. Особливо покреативили музейні та бібліотечні працівники. Більшість колективів – великих чи маленьких, виходили на вулиці міста, щоб зафіксувати цю мить на фото. Вперше так масово й оригінально пройшов патріотичний флешмоб на Майдані Незалежності, де Стрийська міська рада долучилася до міжнародного Дня вишиванки, склавши живий тризуб та напис «Все буде Україна».
У Стрию немовлятам подарували перші вишиванки. Споконвіку наші предки вишивали сорочечки для новонароджених, бо вважали їх оберегом. В цьому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів, які сьогодні, в цей тривожний час, є особливо важливими для кожного з нас. Голова Стрийської районної військової адміністрації Богдан Янко разом зі своїм заступником Володимиром Шведом завітали у Стрийський пологовий будинок, щоб вручити новонародженим малюкам український оберіг.
«Нехай ці вишиванки зігрівають наших діток теплом та благословляють на щасливе життя. Бажаю, щоб вони не просто носили їх, як атрибут одягу, а росли справжніми українцями у мирній, незалежній і вільній Україні», – сказав Богдан Янко. Матусям з малюками вручили їхні перші вишиванки за підтримки «Клубу успішних жінок України». Як повідомив головний лікар пологового будинку Ігор Цимбала, від початку війни тут народилося 276 дітей, з них 45 діток народили жінки, переселені з фронтових регіонів України: 28 хлопчиків і 17 дівчаток, серед яких одна двійня.
У музеї Ольги Бачинської вже традиційно відзначають День вишиванки цікавими імпрезами. Цьогоріч науковий працівник музею Романа Савчин запросила слухачів «Університету третього віку. Стрий» взяти участь в заході. Разом з викладачем УТВС Таїсією Гайдукевич розробили програму, до якої увійшли пісні про вишиванку, вірші, цікаві розповіді слухачок університету, загадки. Ізоліна Франків зробила невеликий екскурс у світ вишиванок Прибалтійських держав та подарувала музею старовинну наволочку. Цікаві сімейні історії про вишиванки почули від Р. Мазяка, О.Ковалишин, М-Т. Гнатів. Викладачка УТВС О. Лудин підготувала сюрприз із завданням на літо: вишити хустинку-оберіг. Перед глядачами відкрився цілий світ історії вишиванок.
Почесна стриянка Любов Камінська подарувала музею вишиту доріжку, присвячену нашим захисникам. Пані Люба згадала два Майдани, які стали переломними для України. «Під час Революції Гідності, якраз на Йордан, я була в Києві на Майдані, – поділилася своїми спогадами жінка. – Мені тоді здавалося, що вже йде третя світова війна. І тепер, коли почалася війна, я пережила чи не найбільший страх за наших хлопців і дівчат, які боронять незалежність України. Якщо ми будемо молитися, будемо єдині та дружні, не шукатимемо між собою неприязні, а об’єднаємося – буде тоді й єдина наша держава. У мене виникла така думка закарбувати пам’ять про загиблих героїв у вишитій доріжці і подарувати її музею. За моїм задумом, навколо доріжки хрестиками огорнула Україну, як символ пролитої червоної крові на чорну землю; а посередині кетяги калини, в якої листки почорніли від горя, коли падають ягоди калини. Вишила за місяць, перебуваючи не у своєму домі, бо власний – віддала для тих, хто тікав від війни. Це, напевно, моя остання робота, бо з роками впав зір, а мені вже 91 рік пішов. Але її я робила з молитвою та думками про той біль і жах війни, який ми зараз переживаємо». До слова, роботи пані Люби вже знаходяться в музеї, які вона завжди щиро дарувала. Директор УТВС Ольга Пилипів вручила букет квітів і подякувала Любові Камінській за її життєву позицію, патріотизм на натхнення, яким вона готова ділитися з усіма.
Українська вишиванка об’єднує нашу націю в цілому світі в єдину, непереможну, квітучу. Про це говорили у стінах центральної бібліотеки ім. Маркіяна Шашкевича. У День вишиванки у народознавчій світлиці МЦБС влаштували для читачів та гостей громади промоакцію, в якій поєдналися поезія і пісня, що лунала з уст працівників бібліотеки та студентів Стрийської аграрного коледжу. Звучали усім відомі й улюблені мелодії у виконанні директора Народного дому Олександра Ілечка. Скрипка у його руках і сміялася, й плакала.
Візуалізувала літературно-мистецький вернісаж народознавча інсталяція «Вишиванка – свято української душі», де бібліотекарі зібрали літературу про історію, традиції, зразки вишиванок з різних регіонів України, а також вишиванки та рушники вишиті власноруч працівниками книгозбірні. Присутні мали можливість доторкнутися до краєзнавчої спадщини – вишитого рушника 1939 р. та автентичного бойківського костюму, якому більше 80 років. Його зберегла і представила зав.бібліотекою с. Добряни Любов Лесів.
Привітання із Днем вишиванки, а також подяка усім присутнім та учасникам за справжнє свято національної єдності лунали від заступника начальника управління культури Юлії Курилишин та директора бібліотечної системи Галини Цуцуп. Завершилось святкування фотосесією «Моя вишиванка мені до лиця».
Ось і ще одне свято пройшло за воєнним сценарієм. Попри усмішки та веселий настрій, ні на хвилину не забувалося про те, що за право носити вишиванку й розмовляти українською мовою нині гине цвіт нашої нації.
Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply