ВИШИВАНКИ «БАНДЕРІВНА» З КОЛЕКЦІЇ «БАНДЕРА FAMILI LOOK»

1-го січня в меморіальному музеї-садибі родини Бандерів у Стрию до 114-ї річниці від дня народження Провідника ОУН Степана Бандери в рамках проекту «Вишивка в одязі видатних українців» відбулася презентація вишивки, яка була на сорочці молодого Степана, але тепер уже жіночі варіанти, спеціально розроблені учасницями проекту на замовлення поціновувачок цього виду мистецтва.

Візерунок відтворили і ним оригінально прикрасили жіночі сорочки. Підкреслимо, що ця вишиванка має величезну історичну і патріотичну цінність для кожного свідомого українця. Окрім того, її орнамент нині виглядає цілком стильно та сучасно й пасуватиме до будь-якого чоловічого чи жіночого одягу: костюму, військової форми, джинсів, блузок, безрукавок, ґерданів, комірців. Учасниці проекту попрацювали також і над варіантами дитячих сорочок з орнаментом іменної сорочки Степана Бандери, разом з вишивальницями Львова створивши колекцію спротиву «Бандера Famili Look».

Директор Стрийського краєзнавчого музею Верховина» Микола Закусов у своєму виступі на презентації розповів про історію світлини, де Степан Бандера зафіксований об’єктивом фотоапарата в козацькому строї. Про неї дізнаємося зі спогадів о. Богдана Нуда, опублікованих у книзі Григорія Дем’яна «Степан Бандера та його родина у народних піснях, переказах та спогадах».

Автор спогадів пише, що влітку 1929 року, після здачі екзаменів, він приїхав у гості до свого однокласника Олександра Бандери у с. Угринів Старий Калуського повіту. У цьому селі батько Бандерів, о. Андрій був парохом. «Відтак, у серпні того ж року (1929) ми оба з Юрком (Дубицьким) відвідали в Старому Угринові Олексу (Олександра Бандеру) і його родину. Я там ближче пізнав Степана Бандеру і зробив йому знимку…”

“Очевидно, цей одяг зберігався вдома у батька Степана Бандери. Відомо, що у 1929 році Степан був студентом Львівської Політехніки, до батька приїхав на канікули. Тож коли Богдан Нуд запропонував йому сфотографуватися, він одягнувся у свій однострій луговика, до того ж взяв собі спортивну рушницю. Про те, що це власний одяг Степана Бандери, свідчить його відповідність до статури хлопця. Можливо, всі учасники товариства «Луг» мали сорочки, вишиті одним взором. Це питання потребує дослідження”, – ділилися власними думками на презентації сорочки Степана Бандери яка відбулася 24 червня минулого року в музеї-садибі заступник з наукової роботи Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Зеновія Ханас.

До речі, відомий історик, громадсько-політичний діяч Володимир В’ятрович погодився  бути амбасадором проекту та особисто в Стрию демонстрував, як сорочка  виглядає. Символізм в тому, що вишиту сорочку Степана Бандери відтворили минулоріч вперше спеціально до Всесвітнього Дня вишиванки. Дослідники впродовж багатьох років шукали можливість відшити її, і саме тепер, в стані повномасштабної війни, це вдалося за єдиним збереженим фото Степана Бандери у вишиванці.

Команда масштабувала орнамент з фото, провела кольорокорекцію, віднайшла ідентичні орнаменти відповідного часу і регіону тощо. Над відтворенням вишиванки впродовж 4 місяців працювала велика дослідницька група з істориків, мистецтвознавців, етнографів, реконструкторів, майстрів вишивки проекту «Вишивка в одязі видатних українців» на чолі із Тетяною Зез, вимушеною переселенкою з Донецька, викладачем фортепіано, яка обожнює вишивку і відтепер мешкає у Львові.

– Мені зателефонувала директорка музею Максима Рильського зі словами: «Таню, у Стрию є сорочка Степана Бандери»… Ми одразу ж поїхали до Стрия, але з’ясувалося, що це не сама сорочка, а єдина фотографія, на якій Провідник ОУН у вишиванці… До речі, завдяки відтворенню і реалізації чоловічої версії вишиванки Степана Бандери спільно з істориком Володимиром В’ятровичем та Благодійним фондом “КОЛО” було придбано 35 бронежилетів для наших захисників…Таким чином Бандера нині захищає воїнів. Куплені 100 відтворених вишиванок Степана Бандери повернулися захисникам у вигляді бронежилетів… Вишиванка – духовна броня,  бронежилет – фізична броня!

Нас просили створити жіночу версію вишитої сорочки Степана Бандери  і ми її зробили,  навіть декілька варіантів  вишиванки «Бандерівна»  спільно з ГО «Всесвітній День вишиванки», дослідницьким проектом “Вишивка в одязі видатних українців”, музеєм Української Вишиванки, майстернею традиційних прикрас “Видимо-Невидимо” та майстернею вишивки Анни Кривобок в межах акції «Вишиванка – духовна броня українців». Ми це змогли!

До речі, в рамках нашого проекту –  це перша сорочка, яку ми відшили по фото. Це стало можливим завдяки злагодженій роботі нашої команди з львівською майстринею Ольгою Лелик, консультаціям Лесі Демчук та Вікторії Кривоніс, спонсорській допомозі багатьох небайдужих, – поділилася думками натхненниця й організаторка проекту Тетяна Зез.

Під час презентації присутні також мали можливість почути виступ Степана Бандери на Академії відзначення 25-ліття ОУН у Манчестері (Англія, 1954 рік). Була проведена екскурсія музеєм, а на завершення учасників заходу чекав надзвичайно цікавий сюрприз: декілька моделей було надано для фотографування. Усі бажаючі мали нагоду приміряти сорочку Степана Бандери, як чоловічий та жіночий варіанти, і зробити світлину на пам’ять.

Галина ДАНИЛЬЦІВ. Фото Катерина ЯЩУК.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*