ВИСТАВКА, ЯК ПОЧАТОК ТВОРЧОГО ЖИТТЯ

 «У такі тривожні часи мистецтво підтримує наш дух, дарує нам наснагу і натхнення жити та творити далі. Поки боремося, робимо свою справу, не опускаємо рук і живемо – ми непереможні», – влучно зазначив директор ДПТНЗ «Стрийське вище художнє професійне училище» Роман Берездецький під час відкриття виставки робіт випускників очолюваного ним навчального закладу. 

У виставковій залі меморіального комплексу «Борцям за волю України», що у м. Стрию, зазвичай, у день відкриття виставки гамірно та людно. Згадую, як проходили презентації вернісажів художнього училища у мирний час. Бажаючих першими побачити талановиті роботи студентів не завжди вміщувала зала. Тепер війна. Відкриття виставки без анонсу. Та все ж, не без поціновувачів мистецтва.

Яскраві й креативні, класичні й авангардні роботи випускників училища, мов магніт, притягують погляд кожного відвідувача. Чи то викладачі так ретельно підбирали роботи, чи то усі без винятку майбутні великі художники зібралися під дахом кузні талантів? Без перебільшення – є ким пишатися викладачам. І нехай, ще не чули й не знаємо прізвищ митців – ми вже їхні прихильники.

Зазвичай, перше враження найточніше. Згодом можна ще більше зануритися у світ мистецтва, та перший погляд, перший трепет серця, перша улюблена картина – запам’ятається на довго.

Попри назву виставки «Світанок України 2022» і центральну її роботу на воєнну тематику, загалом експозиціє життєрадісна й оптимістична. А це означає, що нас чекає перемога і мирне майбутнє. Ми розуміємо, який світанок цьогоріч закарбувався у свідомості кожного українця. Та погляньте на афішу! Творча робота «Корабель часу» Ірини Олійник, яку розмістили на ній, це суцільний позитив, надія на краще і на те, що швидко закінчиться війна. Картина на перший погляд фантастична, поєднує непоєднане, можливо, й не зразу зрозумілий її сюжет, та погодьтесь, вона цікава й неординарна. Таким і має бути мистецтво майбутнього.

Власне, про нових і перспективних митців, серед яких випускники Стрийського ВХПУ говорили під час відкриття виставки. Директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Микола Закусов вітаючи присутніх, сказав: «Зустріч з творчістю талановитої молоді дивує оригінальним поглядом на нашу сучасну дійсність та національні традиції, а живописні твори, представлені на виставці, вражають щирістю почуттів: любові, добра, краси. У кожній картині відчувається індивідуальність молодих людей, їх власне бачення світу».

Науковий працівник музею Галина Верес побажала, щоб ця виставка для молодих художників стала початком у велике творче життя. Щоб згодом у Стрию, і не тільки, ми приходили на їхні персональні виставки. Важливо, щоб не полишали  малювати, творити, не змарнували свій хист. «Талант – це маленька доля того, що дає людині Господь. Талановита особистість  зобов’язана працювати над собою стільки, щоб розвинути цей талант і віддавати у стократ іншим. Уміння викладача –  розпізнати той талант і скерувати у правильне русло. Підказати, навчити, підтримати і надихнути. Традиція творчих виставок випускників – хороший стимул для студентів потрапити на першу експозицію, яка може стати доленосною», – зауважила пані Галина.

Роман Берездецький,  зазначив, що відвідувачі виставки бачать результат чотирьох років навчання, тих років, коли наставники вкладали у кожну творчу особистість свій хист, нереалізовані власні творчі амбіції, врешті-решт, душу. Цей шлях є тривалим. Це результат роботи усього колективу. Підібрані роботи належать до різних технік виконання. Є графічні, академічні, живопис і витинанка, колоритні пейзажі. Процес створення картини завжди непередбачуваний і таємничий.  Завдання викладача дати і не нашкодити.

Голова мистецького об’єднання «Стрий-КО» Дарія Михаць зауважила, що всі роботи сучасні й досконалі у тому плані, що можуть прикрасити інтер’єр стильної кав’ярні чи доповнити атмосферу затишного кафе. На її думку, такі роботи мають «йти» до людей, бути ближчими й привчати до прекрасного, давати наснагу.

Перші відвідувачі студентського вернісажу були просто у захваті й дякували викладачам  СВХПУ за таку прекрасну подію, як виставка дипломних робіт. З одного боку – це  підбиття  підсумків навчання, з іншого – перший крок до нового етапу у житті й творчості кожного з молодих митців.

Виставка «Світанок в Україні 2022» у меморіальному комплексі «Борцям за волю України» працюватиме протягом місяця. Знайдіть час відвідати її. У цілковитій тиші розглядати й милуватися живописом –  це ще й арт-терапія. Війна спонукає нас цінувати кожну мить і вчить не зациклюватися на буденних проблемах. Бо врешті, «Vita brevis, ars longa» – «Життя коротке, а мистецтво вічне».

                                                            Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*