ЯК ДАВАТИ СОБІ РАДУ ЗІ СТРЕСОВИМ СТАНОМ

Друзі, ми  всі зараз проживаємо  непростий військовий  час. Щодень стикаємося з небезпекою для нашого життя чи життя наших близьких. Зупиніться на мить і задайте собі  такі експрес діагностичні запитання:   Як я себе почуваю? Як я  сплю? Як я зараз тілесно? А психологічно? Чи присутнє нервове напруження? Як часто? Як реагую  на невдачі чи, наприклад, непослух дітей?  Бо так  важливо  давати собі раду з емоціями і  стресовими станами, які можуть «накривати». Цей  стан напруги, що може йти на тілесні психосоматичні  прояви людини.

Що ми можемо для себе зробити, коли відчуваємо  тривожність, неспокій або напругу. Дам декілька вправ, які я, як практичний психолог, психосоматолог, арт-терапевт   використовую в своїй роботі.

Насамперед, можемо використати техніки  роботи з диханням та заземлення. Помітивши, що ви починаєте хвилюватися, напружуватися починайте дихати за таким принципом: акцентуємо увагу на диханні: вдихаючи, рахуйте  повільно до трьох, видихаючи, також рахуйте до трьох. Потім, вдихаючи, спробуйте зробити видих ще тривалішим: видихаючи, рахуйте до п’яти, до семи тощо. Дихання –це життя, тому поки дихаємо, то ми живі.

Тепер стаємо міцно на землю, твердо чуємо основу під ногами. Можемо закрити  очі. Підключаємо уяву. Уявляємо себе міцним деревом, дубом наприклад. Наші ноги проростають міцним корінням в землю. Опора наша міцна і стабільна. Починаємо вдумливо усвідомлено  дихати. Можна покласти руки на живіт, трохи нижче ніж ребра. Повільно вдихаємо через ніс аж до живота, рахуючи до 4-5-ти. А тепер повільно видихаємо через рот (і так само повільно рахуємо до 4-5-ти), промовляючи собі в думці «розслабся», коли видихаємо. Видихніть все повітря так, щоб ваш живіт опустився. Повторяємо декілька раз, поки стан не стабілізувався.

А тепер уявіть, що тримаєте в кулаці всю напругу чи тривогу. Відпускайте  їх коли розслабляєте кулаки. Ще можна потрусити кулаками, щоб позбутися останніх частинок напруги чи тривоги.

Дуже люблю вправу «Піджак на вішалці», яка допомагає зняти напруження в тілі. Її можна  робити  навіть коли ми йдемо по дорозі. Для цього достатньо уявити себе «без кісток», тіло зроблене ніби з гуми, або уявіть своє тіло піджаком, що висить на вішалці. Порухайте тілом, який  вільно сидить на хребті. Відчуйте, як вільно гойдаються  ваші руки, плечі, тазовий пояс, коли ви рухаєте хребтом. Провідчувайте легкість і свободу вашого тіла без стресу.  Як арт-терапевт використовую в своїй роботі вимальовування психоемоційного  стану людини за допомогою кольорових олівців, фарб. Просто беремо з коробки кольорових олівців  олівець яким хочеться зараз малювати. Малюємо свій стан. Тут немає правильно чи неправильно. Головне щоб після вимальовування було відчуття легкості, вивільнення.

Стрийський міський центр соціальних служб, зокрема служба  соціально-психологічної підтримки населення, з початку війни активно допомагає в подоланні стресових станів. Надається індивідуальна та групова психологічна підтримка різним верствам населення у вигляді консультацій, бесід, міні-лекцій, тренінги, занять з арт-терапії для дітей та підлітків, психологічна підтримка внутрішньо-переміщених осіб, членів сімей і дружин військовослужбовців та  сімей загиблого героя.

Війна в Україні стала для всіх нас великим викликом. Стала  психотравмуючим  фактом для багатьох людей, особливо для тих, що втратили своє майно, домівку, роботу і зокрема дітей, насамперед тих, хто досі перебував чи перебуває  в зоні бойових дій, змушений постійно ховатися в своїх укриттях або покинути свої домівки. І нам, як фаховій спільноті, необхідно знайти способи допомоги дітям — справитися з війною. І вкрай важливо, щоб наша допомога батькам і дітям могла бути якнайшвидшою, а методи були дієві та ефективні.

Власне таким ефективним підходом у допомозі дітям є методика «Діти і війна: навчання технік зцілення». Психологи  нашого центру пройшли навчання  та сертифікувалися по даній методиці й активно використовують у своїй роботі.

Методика розроблена на основі доказового когнітивно-поведінкового підходу лікування посттравматичних розладів у дітей і була реалізована в ряді країн, що свого часу були охоплені війною. Іншими перевагами цієї методики є її груповий формат, що дозволяє допомогти більшій кількості постраждалих дітей, а також є швидкою у використанні. Важливо згадати, що до роботи залучаються як діти, так і їхні батьки, які є надійним джерелом підтримки дітей під час переживання стресу. Цю методику можна освоїти у стислі терміни — що важливо тому, що дозволяє підготувати у швидкі терміни кваліфікованих спеціалістів, які будуть допомагати дітям війни. Тому запрошуємо батьків з дітьми до нашого центру на таку підтримуючу  терапію!

Для дорослого населення, яке переживає вкрай несприятливі емоції дуже помічним пропонуємо курс «Самодопомога Плюс»  Seif-help Plus(SH+) —  мультимедійний курс самодопомоги по боротьбі зі стресом та навчанню допомогти собі й ближньому. Психологи  центру пройшли сертифіковане  навчання по даній методиці готові допомогти і навчити технік заземлення, стабілізації, відчеплення з гачка важких стресових думок тощо.

Запрошуємо всіх бажаючих на наші заняття за адресою: м. Стрий, вул. Незалежності, 11,  Стрийський  міський центр соціальних служб. Попередній запис за телефоном 063-42-98-537.

Оксана КУШИНА,

керівник служби соціально-психологічної підтримки населення, практичний психолог.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*