
Днями у соціальних мережах поширили фото змії у парку Т.Г. Шевченка у м. Стрию. Поки немає інформації, що ці плазуни завдали шкоди здоров’ю, тож часопис «Гомін волі» звернувся за консультацією до завідувача відділенням епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Стрийського районного відділу Державної установи Львівського обласного центру контролю та профілактики хворіб МОЗ України Івана ЗРАЙЛА. Бо, як кажуть: попереджений – захищений.
Навесні та влітку багатьох з нас вабить природа. З різних причинах ми виходимо до лісу, парків. Ось там, нас може чекати неприємна та небезпечна зустріч з отруйними зміями. Зустріч з ними може бути не тільки у густій зеленій рослинності на природі, непрохані гості можуть завітати і до нас на подвір’я. На щастя цього року ще ніхто з наших містян та жителів району не звертався до медиків з приводу покусів зміями. Однак не буде зайвим ще раз наголосити на необхідності бути на сторожі до цієї небезпеки.
Аби вберегтися від укусів змій, під час прогулянки на природі слід дотримуватися основних правил безпеки. Насамперед, людині треба мати одяг і взуття, які можуть захистити від зміїних зубів. Це високі черевики із грубими шерстяними шкарпетками та щільні широкі штани, заправлені у взуття. Ні в якому разі, не можна ходити лісом у відкритому взутті чи босоніж.
Слід пам’ятати, що гадюки ніколи не атакують першими. Не намагайтесь взяти їх у руки, пнути ногою чи фотографувати з невеликої відстані, не провокуйте і не панікуйте, а мирно розійдіться з ними. Не торкайтеся неперевірених предметів руками. Не сідайте, якщо не перевірили місце.
Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються, або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.
Укус змії має важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо тяжко переносять їх діти, літні люди й особи зі схильністю до алергічних реакцій та зниженим імунітетом.
Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (спричиняє руйнування червоних кров’яних тілець крові) на людський організм. Після укусу на ураженому місці з’являється болючий набряк із множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: настає загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникають головний біль, задишка, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.
Якщо ж трапилась така прикрість, як укус гадюки, перш за все не потрібно панікувати. Слід пам’ятати, що людський організм здатен перебороти дію отрути змій, що живуть в Україні, – це триватиме кілька днів і супроводжуватиметься гарячкою і пропасницею. Для людей, що чутливі до алергічних подразників необхідно прийняти антигістамінні засоби (супрастин, димедрол, тавегіл тощо). Ушкоджену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухомити, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби. Зняти усі кільця, каблучки та браслети, якщо укус припав на руку, оскільки вони будуть діяти як джгути. Постраждалому потрібно пити багато рідини (але не алкоголю, ясна річ!), можна гарячий чай, тоді отрута швидше буде виводитися через нирки. На рану вартує покласти лід, або щось холодне, що зменшить больові відчуття. І доправити слабого до шпиталю.
У разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу. Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування, укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.
Якщо транспортування до лікарні довготривале, постраждалий потребує домедичної допомоги: зберігайте спокій та менше рухайтесь; пийте багато води; на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком; зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття; за можливості прийміть 1–2 таблетки ліків від алергії; у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку; за можливості прикладіть до рани лід, загорнутий у тканину; не намагайтесь обробляти рану додатково; не треба висмоктувати отруту — таким чином збільшується імовірність додаткового зараження, до того ж це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів; не накладайте джгут на травму; не припікайте рану; не вживайте алкоголь.
Пам’ятайте, що головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні.
Підготував Іван ЗРАЙЛО.
Leave a Reply