ЙОСИФ БОРОВНИЦЬКИЙ – СТРИЯНИН, ДИСИДЕНТ, БОРЕЦЬ ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ

Йосиф Юліанович Боровницький народився 3 квітня 1932 року на колишніх українських землях, що відійшли до складу Польщі. Родина Боровницьких потрапила під сталінську акцію переселення. Так Йосиф Боровницький опинився у Стрию. Навчався у середній школі № 5 м. Стрия. Був здібним учнем, виявляв неабиякий хист до навчання. У 1950 році вступив до Львівського університету на юридичний факультет, який закінчив у 1956 році за спеціальністю правознавства. Здобув кваліфікацію юриста. Йосип Боровницький займав посаду слідчого прокуратури Перемишлянського району. Тут познайомився з Іваном Олексійовичем Кандибою, який працював у м. Глинянах Львівської обл. нотаріусом, народним суддею, адвокатом і також закінчив юридичний факультет Львівського університету.

Обидва нав’язали контакти з Левком Лук’яненком, ініціатором створення Української робітничо-селянської спілки (УРСС). Юристи створили першу підпільну організацію партійного типу в Україні повоєнного періоду, що після поразки ОУН-УПА вдалася до ненасильницьких, правових методів здобуття незалежності. Кінцевою метою організації був вихід України з СРСР шляхом референдуму і створення суверенної української держави. До цієї підпільної групи входило біля десяти членів – жителів різних областей України, які в умовах суворої конспірації намагалися виробити програму дій. Учасником цієї групи став і Йосиф Боровницький.

7 листопада 1960 року в помешканні Кандиби у Львові відбулося перше обговорення програми партії. Вирішено було дещо пом’якшити її зміст і другий варіант обговорити 21 січня 1961 року. Та напередодні других зборів, 20 січня, члени УРСС Левко Лук’яненко, Іван Кандиба, Степан Вірун, Василь Луцьків, Олександр Лібович були заарештовані, пізніше арештували також Івана Кіпиша та Йосифа Боровницького. Усі були звинувачені у «зраді Батьківщини» та «створенні антирадянської організації» за ст. 56, 64 КК УРСР і засуджені 20–24 травня 1961: Л. Лук’яненко до смертної кари (замінена на 15 років таборів суворого режиму), І. Кандиба – на 15 років, решта – на коротші терміни. Судили їх у Львівському обласному суді.

Йосиф Боровницький був арештований 24 березня 1961 року і засуджений Львівським обласним судом 20 травня за статею 62 до 7 років позбавлення волі. 16 серпня 1961 року Йосифа Боровницького разом з Іваном Кандибою та іншими однодумцями відправили до Мордовії, де вони відбували термін ув’язнення. Й. Боровницький відбув чотири роки ув’язнення. 30 квітня 1965 року був звільнений.

Після звільнення Йосиф Боровницький проживав у Стрию. На основі Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» 8 жовтня 1991 року він був реабілітований. Помер 25 лютого 1993 року.

                                          Підготувала Зеновія ХАНАС. Фото з музейного архіву.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*