
Минуло 25 років, як на руїнах розформованої військової частини о. Іван Барабаш почав гуртувати і духовно ростити громаду, своєю глибокою вірою запалив у людських серцях любов до Бога і розпочав спорудження храму Всіх Святих Українського Народу. Серед тих, хто першими відгукнулися, стали співаки церковного хору. Прийшли, щоб служити Богові та людям разом зі своїм настоятелем та священиками-сотрудниками.
Праця хориста — це не тільки використання своїх талантів, подарованих Богом. Це великий труд, обов’язок, пожертва своїм вільним часом, відпочинком, планами, бажаннями своєї родини. Це розвиток у собі стриманості, самокритичності, доброзичливості та взаємопідтримки і надзвичайної відповідальності до свого служіння співаком хору. Служіння, яке вони обрали самі, але яке відбулося з Божої волі. Праця хориста, духовні піснеспіви стали потребою і, водночас, оберегом їхнього життя. І дуже важливим на цьому шляху є повне взаєморозуміння та співпраця між отцем-парохом та регентом і хористами. Ми постійно відчуваємо підтримку та допомогу отця Івана Барабаша. Він дуже толерантно цікавиться не тільки нашими хоровими потребами, а й проблемами сімей, підтримує у наших починаннях, розраджує та допомагає у вирішенні особистих проблем.
За весь час існування хору у нашій співаній спільноті є лише троє професійних музикантів. У хорі співають вчителі, вихователі, бухгалтер, економіст, залізничники, швачка, приватні підприємці. Та, незважаючи на свою різну музичну підготовку, усі хористи розуміють важливість якості співаної молитви, її місію підносити людські душі до Бога, посилити глибину Богослужбових текстів, проповідувати своїм співом. Співаючи Богослужіння, хористи також виражають і свою особисту віру в Бога, свій досвід спілкування з Всевишнім, свій стан та настрій у дану хвилину. Тому звучання Літургійних творів ніколи раз і назавжди не є однаковим. І перед хористами щоразу є нові, більш складні творчі завдання, які і регент, і співаки намагаються реалізувати.
4 січня 1998 р. хор церкви Всіх Святих Українського Народу заспівав свою першу Службу Божу. І з того часу щонеділі ми співали спочатку в каплиці, а згодом у чудовій новозбудованій церкві. Відтак правили Літургії в церквах міста і району, на прощах у Зарваниці та Гошеві, Уневі, Погоні, Волі Довголуцькій. Були учасниками фестивалів коляди, Єпархіальних конкурсів церковних хорів, фестивалів духовної музики «Великодні передзвони». Разом з парохом о. Іваном хор двічі (у 2001 та 2016 р.р.) співав Служби Божі та концерти духовної музики у церквах Кам’янця-Подільського, 4 рази хористи співали Архиєрейські Літургії у храмах Києва; двічі у церкві Василія Великого, у 2012 році в храмі на Аскольдовій могилі. А у 2018 році у Патріаршому соборі Воскресіння Христового служили Літургію та колядували разом з Блаженнішим Святославом.
Стараннями регента та хористів у 2012 р. нам вдалося випустити збірник улюблених літургійних творів «Хваліте Господа», а у 2016 р. «Зародження та розвиток церковного співу в Україні до 19 ст.». Читаючи цікаві історичні факти та дослідження, хористи знаходять відповіді на багато запитань, також отримують теоретичні знання, які необхідні для розуміння важливості Літургійного співу.
З нагоди 25-літнього ювілею хору годиться поіменно згадати усіх тих, хто творив і продовжує творити пісенну молитву Господеві на нашій парафії. З гордістю можна сказати, що в хорі виросла гарна співоча молодь: Ростислав і Назар Ватралі, Ігор Пак, Наталія Паньків, Марія Василишин, Наталія і Мар’яна Федько, Софія Квас, Ірина Кардаш, Юлія Братан. На жаль, через різні життєві обставини не всі зараз мають змогу співати в хорі. У хорову спільноту вливались цілими сім’ями: чверть століття співають Марія й Богдан Паньківи, згодом Оксана та Роман Ватралі, Василь Кисіль і Ганна Полупанець, Ольга Товарянська і Роман Ілик. З перших років тримають честь хору Тетяна Урам, Іван Насінник, Надія Дмитришин, Стефанія Чупріна, Оксана Федько, староста хору Зеновій Гаврилів. Зацікавлення в церковному співі віднайшли Наталія Грицик, Наталія Шемпуля, Наталія Кропивницька, Оксана Груба, Назар Січ, Тетяна Поживотенко, Мар’яна Козак, Оксана Марків.
Тішимося, що у важкий для України час на захист Вітчизни стали наші баси Ярослав Цап і Тарас Кардаш. Молимося за них та усіх захисників.
Понад 20 років у хорі віддано служили Марія Шпіцер, Павліна Лоєвич, Ганна Брик та Ганна Смирнова, Ярослав Долішній, Леся Василишин, Наталія Лилак, Галина Шевчук.
У різний час учасниками були Мар’яна Солтис, Ольга Танасевич, Ігор Мацько, Мар’яна Гречинська, Василь Долішній, Іван Василишин, Петро Тіханський, Галина Насінник.
Ми пам’ятаємо тих, кого відпровадили у засвіти… Богдан Іваник, Володимир Лоєвич, Ярослав Шпіцер, Нестор Андрусишин, Степан Дмитришин.
Коли я, стоячи перед хористами, такими різними за віком, фахом, характером, бачу їх натхненні обличчя, то розумію, що глибокий зміст текстів піснеспівів, збагачений музикою багатьох композиторів, переходить через їх серця. І наша співана молитва дійде і до сердець присутніх у церкві.
І сьогодні, вітаючи усіх хористів, отця Івана Барабаша, усіх отців-сотрудників, парафіян церкви Всіх Святих Українського Народу з прийдешнім святом Різдва Христового та з 25-літнім ювілеєм хору, я дякую Господеві, що така була Його воля і отець-мітрат Іван Барабаш запросив мене керувати хоровою спільнотою. Дякую шановному отцю Івану за розуміння, підтримку та повагу до нас і нашої праці. Я дякую дорогим хористам за роки наполегливої праці, цікавої творчості, за спільне пізнання важливості нашого служіння, за щире родинне спілкуваня.
Ніхто не знає, коли настане той останній момент нашого життя і коли ми востаннє заспіваємо Богові. Тому і надалі щоразу приносімо Господеві якнайкращу пісню.
Віра ЛИСИК, регент хору церкви Всіх Святих Українського Народу.
Leave a Reply