ЗДОБУДЕШ УКРАЇНСЬКУ ДЕРЖАВУ, АБО ЗГИНЕШ У БОРОТЬБІ ЗА НЕЇ

Нещодавно відзначали 80-річчя УПА, яка була створена 14 жовтня 1942 року на Поліссі. Армія, в яку вступило понад 400 тис. молодих хлопців і дівчат, середній вік становив приблизно 18-22 роки. Вони мали за честь віддати молоде життя за рідну землю. Заповіді Декалогу були для вояків законом їхньої боротьби із ворогом. Здобути Українську державу, або згинути в боротьбі за неї!

У неділю, 6 листопада  патріотичні сили Стрийщини – КУН, Стрийська станиця ОУН-УПА, Спілка дітей репресованих, Правий сектор, ВО “Свобода” та інші, взяли участь у вшануванні пам’яті загиблих вояків УПА у боях з енкаведистами під селом Малі Дідушичі. Далеко в лісі і зараз знаходиться криївка, в якій був штаб керівництва боротьбою із енкаведистами. А в 2012 році було поставлено Хрест і на мармурі викарбувано прізвища  вояків УПА із сіл Малі та Великі Дідушичі.

Присутні священнослужителі з с. Малі Дідушичі  та м. Стрия, капелан о. Юрій Лесишин провели чин панахиди за шістдесятьма загиблими вояками УПА.

У зверненні до учасників заходу отець Іван Барабаш підкреслив, яку велику роль в боротьбі за незалежність відіграла армія УПА. Молоді хлопці й дівчата віддавали своє  життя за Україну, за свою землю, за честь, за народ,  за рідне село. А сьогодні історія повторюється. Буча, Ірпінь, Ямпіль… Вбивства, насильство, розруха. Руйнують усе: мирне життя, будинки, дороги, мости. Але рашистам не зруйнувати дух українців, віри у Перемогу. Втрачаючи матеріальне, ми стаємо сильним народом. «Молімося за нашу націю!» –  наголосив отець І. Барабаш.

Свобода –  це такий великий скарб, що   навіть найбільші жертви не є  завеликі.

5 серпня 1944 року червона армія окупувала наші села. Почалася загальна мобілізація хлопців в їхню армію, молодь втікала в ліси, ховалася. Почалися грабежі в селах, знущання, катування, переслідування інтелігенції, церкви, заможних селян.

Довіра до ОУН-УПА швидко зростала. В селах створювали кущові відділи. В Малих Дідушичах провідником був Яким Каліцун.  У 1945 році було створено 70 самоврядних кущових відділень. Оскільки лісів було не багато, прийнято рішення створювати кущі від 10 чоловік  для кращої конспірації.

Два бої під селом Малі Дідушичі  занесені до літопису: в цих боях було вбито приблизно до 300 енкаведистів, знищено декілька машин ворога, наші втрати були мінімальними. Бої велися в селах Баличі, Сихів, Лани Соколівські, Тур’я. Боротьба УПА на Стрийщині тривала до 1954 року, а в районі вказаних сіл до 1951 року.

Патріоти віддавали життя за Україну. Тільки із куща Степовий в Малих Дідушичах загинуло 47 вояків УПА.

На  заході урочисто було зачитано, посилаючись на архівні дані, прізвища вояків УПА, які віддали своє молоде життя за Україну в селі Малі Дідушичі. Виступаючі зазначали важливість проведення таких пам’ятних заходів, бо ми не маємо права забувати тих, хто із зброєю в руках захищав і захищає рідну землю.

Слава Україні! Слава Героям!

Ольга ПИЛИПІВ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*