
Є ПОТЕНЦІАЛ, ДОСВІД, РОЗУМІННЯ СПРАВИ
Тарас Богданович ВАСИЛІВ (на фото) знана людина в освітянських колах Стрийщини. За фахом – вчитель фізики. Його викладацька робота розпочалася з рідної Великодідушицької школи. Відтак обійняв посаду директора школи в с. Малі Дідушичі, де пропрацював 10 років, згодом очолив навчальний заклад с. Великі Дідушичі. Загалом понад 35 років на керівній посаді. Має й депутатський досвід. У свій час обирався до Стрийської районної ради. У Стрийській міській раді перша каденція. Входить до фракції політичної партії «Громадянська позиція». Переконаний, біда України в тому, що є багато партій, в яких усі хочуть бути гетьманами.
«Коли почалася війна, кожен оцінював себе в контексті, що конкретно може зробити на своєму робочому місці чи депутатському поприщі для держави. Тому насамперед була підтримка Збройних Сил України,– так розпочалося наше спілкування за горнятком чаю з паном Тарасом. – Наприклад, мій брат, викладач в нашій школі предмету «Захист України», не скористався бронею, а пішов на фронт. Вже рік як у ЗСУ. Увесь наш педагогічний колектив і учні включилися в допомогу захисникам. Насамперед харчами (готували тушонки з різного м’яса, закрутки, печиво), а діти плели сітки. Дуже насиченими у цьому плані були перші півроку війни. Займався організацією відправки на фронт до місця дислокації наших земляків різної амуніції. Постійно на зв’язку з братом і його побратимами. Все вдавалося поєднувати – і депутатські обов’язки, і директорські. Багато часу забирає робота в депутатській комісії. Безкінечні зустрічі, підготовка громадських слухань у світлі освітньої реформи та інші обов’язки з’явилися останнім часом».
– Ви голова постійної комісії з питань освіти, культури, молоді, фізкультури та спорту, маючи чималий досвід роботи на керівній посаді, дуже відповідально ставитесь до своїх депутатських обов’язків. Як в умовах шаленого ритму, психологічного навантаження працювалося?
– За минулий рік я був відсутній на двох засіданнях сесій Стрийської міської ради через хворобу. Але на всіх обговореннях комісії завжди присутній, бо, готуючись до сесій, буквально на молекули розбираємо кожне питання, ретельно готуємо рішення, якщо треба сперечаємося з колегами, відстоюємо свою думку чи прислухаємося до тієї, яка є правильною.
Члени нашої комісії, яку створено згідно з рішенням І сесії Стрийської міської ради у листопаді 2020 року, в роботі керуються Конституцією України, Законами України, Статутом міської територіальної громади, Регламентом Стрийської міської ради та Положенням про постійні комісії Стрийської міської ради.
Вважаю, що наша комісія виконує свої функції. Що ми робимо у міжсесійний період? Беремо участь у реалізації на регіональному рівні державної політики та програм з питань освіти, культури, молоді, фізкультури та спорту. Брали участь у розробці програми соціально-економічного та культурного розвитку населених пунктів (міста, селища, сіл) в частині розвитку освіти,культури, молоді, фізкультури та спорту. Сприяємо роботі творчих об’єднань та інших громадських організацій, які діють у сфері гуманітарних питань. Протягом минулого року брали участь у підготовці питань про стан і розвиток закладів освіти, культури, молоді, фізкультури та спорту, вивчаємо і вносимо пропозиції з питань їх розвитку та діяльності. Контролюємо наявність місць у дошкільних та шкільних навчальних закладах. Також у створенні нових груп, груп продовженого дня тощо. Вносив ці питання та пропозиції на розгляд ради, готував доповіді та співдоповіді. Здійснюємо постійний контроль за роботою закладів культури у проведенні ними культурно-освітньої роботи серед населення.
Розробляли та вносили пропозиції щодо раціонального використання міського бюджету для фінансування питань молоді, фізкультури та спорту, програм залучення додаткових коштів, у тому числі інвестиційних джерел фінансування, контроль за їх ефективним використанням. Комісія брала участь у розподілі бюджетних асигнувань на виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей та молоді.
Ми сприяли забезпеченню відповідно до законодавства розвитку і вдосконаленню мережі закладів фізичної культури і спорту всіх форм власності. Брали участь в управлінні закладами: фізкультури і спорту, які належать територіальній громаді, у визначенні потреб та формуванні замовлень на кадри для сфер нашої діяльності.
Минулого року ми провели 12 засідань, де були присутні доповідачі, представники структурних підрозділів та громадських організацій. За 2022 рік розглянуто 591 проект, рішення з них на контролі комісії, яку я очолюю – 36 рішень.
– Які найважливіші питання, що розглядали комісією, Ви виділили б?
– Зазначу, що немає питань не важливих. Серед пріоритетних назву: затвердження Міської цільової Програми розвитку КЗ ПО «Стрийська академія футболу»; про організацію фінансової самостійності (автономії) в закладах освіти Стрийської міської ради; затвердження Програми «Фінансова підтримка Муніципального камерного чоловічого хору «Каменяр»»; затвердження Програми «Фінансова підтримка Муніципального естрадно-духового оркестру «Стрий»; виконання Програми «Підготовка та відзначення 120-річчя Народного дому м. Стрия» за 2021 рік; виконання Програми «Відзначення 150-річчя від дня народження Філарета Колесси» за 2021 рік; виконання Програми «Святкування 110-ої річниці ФК «Скала 1911» за 2021 р.; демонтаж пам’ятників радянської епохи на території Стрийської міської ради; перейменування дошкільних навчальних закладів освіти Стрийської міської ради та затвердження їх Статутів в новій редакції; перейменування закла-дів загальної середньої освіти та затвердження їх Статутів у новій редакції; затвердження рішення виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області № 538 від 21 листопада 2022 р. «Про найменування вулиці та алеї м. Стрия».
У цілому постійною комісією була проведена результативна, плідна робота. Незважаючи на те, що до складу комісії входять представники різних політичних переконань, комісія працювала і працюватиме злагоджено, відповідально та професійно. Комісією розглядалися різні проекти рішень, які виносились на пленарні засідання міської ради. Зазначу, що комісія з питань освіти, культури, молоді, фізкультури та спорту і надалі буде працювати на користь інтересів мешканців громади.
– Чи проводите прийоми громадян як депутат?
– До війни проводив прийоми двічі на місяць: в селі Великі Дідушичі та в депутатській кімнаті Стрийської міської ради. Стандартних прийомів у кабінеті зараз не проводжу. Та завжди на зв’язку. Люди звертаються за матеріальною допомогою зазвичай на лікування. З депутатського фонду розподіляю кошти. Максимум одній особі можемо виділити 7 ти-сяч, якщо це онкозахворювання.
– Поговорімо про освітню реформу в нашій ОТГ. Чи погоджуєтеся з усіма нововведеннями?
– Освітня реформа проходить загалом в Україні. На мою думку – це добре. Починалася вона ідеально. У пріоритеті було матеріальне забезпечення: інформаційні засоби (комп’ютерна техніка, комп’ютери ), інші засоби. На другий рік фінансування зменшилося на 50 відсотків. Тобто маємо тенденцію до зниження допомоги навчальним закладам від держави. Ті школи, які до старту реформи були укомплектовані й забезпечені матеріально-технічною базою, не відчувають цих прогалин. Йдемо до того, що з 1 вересня має бути повна цифровізація. Поняття діджиталізації входить в освіту. З нового навчального року всі навчальні заклади зобов’язані перейти на електронні щоденники та електронні журнали. В місті буде простіше, бо сільські діти менш забезпечені ґаджетами. Дистанційне навчання під час пандемії та війни це проілюструвало. Не- можливо з телефону якісно вчитися. Школяреві потрібен планшет чи ноутбук. А тепер і кожен вчитель змушений буде мати доступ до технічних засобів, щоб працювати в ногу з часом. Тому доведеться на місцях депутатам і владі думати, як забезпечити освітній процес в майбутньому. Є прогалини в інклюзії. Педагогам, які працюють з особливими дітками, не виділені кошти на години занять. Наприклад, психологу з 10 годин роботи є гроші на оплату 1,5 год. занять. На решту маємо десь знайти. Якщо не забезпечує коштами департамент освіти, це має робитися з місцевого бюджету. І я, як голова профільної депутатської комісії, маю про це подбати.
Також ми трохи поспішили з трансформацією шкіл. В нашій ОТГ на рік швидше почали запроваджувати цю реформу. Тепер різні школи в різний час переходитимуть в статус гімназії чи ліцею. Всі середні школи стали ліцеями у зв’язку з тим, що потрібно випускати 11 клас, а це вже ліцейні (старші) класи. Тому цей процес триватиме до 2026-2027 років. Власне, реформа має завершитися у 2027 році. Відповідно всі школи мають стати такими, якими мають бути. Поясню. Якщо в с. Великі Дідушичі зараз ліцей, то у 2027 році – це буде гімназія (дев’ятирічка). Відповідно зараз у нас навчаються з 1 по 11 клас, а буде – з 1 по 9 класи.
– Всі школи в сільській місцевості будуть гімназіями, а ліцеї будуть тільки в місті? Виходить, що старшокласників з сіл довозитимуть до Стрия. Ви за це голосували?
– Нам, депутатам, не було куди діватися і ми голосували за цю реформу. Та це обумовлено тим, що в селах значно менше учнів. Для того, щоб був статус ліцею, необхідно 2-3 повноцінні класи. А в деяких сільських школах і одного немає. В нашій ОТГ хіба в Дашаві є два класи старшокласників. Тому вибору не було. Будуть «Школярики» закріплені за певними старостинськими округами і довозитимуть дітей на навчання.
– З обуренням батьків стикалися?
– Так. Батьки часто обурюються. Зрозуміло, що їхні діти для них головне. Про педагогів часто й не думають. Доводилося неодноразово пояснювати, спілкуватися і більшість розуміє вимоги часу.
– Та не тільки освітянськими проблемами живе депутат Василів?
– Звісно. Злагоджена робота усього депутатського корпусу приносить гарні результати для громади. Ми подбали про пенсіонерів, впровадивши електронний квиток для проїзду. Наша фракція всебічно підтримувала цю ініціативу. Болюче питання дороги, зокрема і в рідному селі. Скажу так, що працюємо і в цьому напрямку. Керунок сіл Сихів, Подорожнє дуже запущені. Коли я балотувався в депутати, це було пріоритетне питання, яке необхідно вирішити. З перших днів депутатства скеровував звернення щодо ремонту доріг. Та люди повинні розуміти, що маємо два складних роки роботи нашої каденції. Спочатку коронавірус, а тепер війна. Але все на контролі місцевої влади. Є зрушення, зокрема на відрізку дороги Стрілків – Малі Дідушичі починатимуться роботи. Від Стрілкова до Бережниці також мають цю ділянку зробити. А наступного року дійде черга й до Великих Дідушич.
В основному корпусі нашої школи за ці два роки поміняли перекриття, закінчуємо капітальний ремонт котельні й замінили сам котел. Облаштували безпечне укриття. Працюємо над програмою «Спорт», тобто спортивний майданчик у кожному селі. Відповідно, робитимемо у нас на стадіоні сучасну площадку зі штучним покриттям. Хочемо зі старостою зробити так, щоб село Великі Дідушичі та й інші села мали всю необхідну інфраструктуру й були комфортними для життя. Тоді й люди повертатимуться, хто в силу певних обставин залишив рідний край.
– Чи відчуваєте потенціал і чи маєте амбіції на майбутнє брати участь у місцевих виборах?
– Є потенціал, досвід, розуміння справи. Все залежить від здоров’я. Інших перепон не бачу. Чекаємо на перемогу, бо маємо багато роботи.
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.