
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НА КОЖНОМУ ДЕПУТАТОВІ ОДНАКОВА
Ярема ЛІСЕВИЧ (на фото) один з чотирьох вмотивованих обранців Стрийської міської ради фракції політичної партії «УДАР» Володимира Кличка. Має солідний депутатський досвід – це його третя каденція. За фахом стоматолог. У професійній сфері також має досвід керівника й адміністративної роботи. Виважений і послідовний у прийнятті рішень. Комунікабельний і стресостійкий. Жартує, що навіть провулок, де живе, не заасфальтував за дві попередні каденції, бо вважає, що інтереси громади перш за все. Роботи не цурається, коли була необхідність, виходив з тачкою і розвозив щебінь у ямки біля будинку разом з сусідами.
«Змінюється все, у тому числі й законодавство, яке диктує вимоги до міських обранців, впливає на безпосередню роботу депутатів. Дві попередні каденції я, як депутат, відповідав за певний округ, більше працював з виборцями, яких знав на своєму окрузі, знав закріплені вулиці й відповідні проблемні місця й міг конкретно вирішувати питання. При теперішньому законодавстві місто Стрий поділено на три великі округи й фактично зараз, при вирішенні тих чи інших проблем, йде колективна робота депутатів. На кожному окрузі є багато міських обранців і для того, щоб визначити нагальні проблеми і вирішити їх, треба працювати разом. Ще один нюанс. Раніше було важче самому працювати на окрузі та було видно роботу депутата, чи, навпаки, його бездіяльність. Зараз депутати різних фракцій, не дивлячись на політичну приналежність, мають координувати свою роботу на окрузі, щоб було видно кінцевий результат. Бо громадяни не мають відчувати незручностей від того, кого обирали, якій політичній силі симпатизують», – розповідає Ярема Лісевич.
- Хочете сказати, що немає перетягування «ковдри» на себе від колег-депутатів з інших політичних сил?
- На місцевому рівні політика виключно йде перед виборами. Зараз триває рутинна робота. Врахуйте, що збільшилася територія Стрийщини. Стрийська ОТГ потребує вирішення дуже багатьох проблем. Приймаючи зараз ті чи інші рішення, ми думаємо не тільки про місто Стрий, а й про всю громаду. Села раніше не мали фінансової спроможності, бо в більшості були дотаційні. Тепер все акумулюється в центрі й вирішуються кардинальні питання разом. Зараз не легко, маю на увазі воєнний час, бо існує мораторій на видатки з міського бюджету.
- Коли формувалася Програма соціально-економічного розвитку Стрия, ви, як депутат, які конкретні ініціативи запропонували?
- Звичайно, я вносив ряд пропозицій, але жодна з них не увійшла до Програми.
- Чому?
- Не знаю. Мабуть, колеги вважали за потрібне більш нагальніші питання включити у цьогорічну Програму. Я пропонував ремонт тротуару на вулиці Незалежності (де молодша гімназія), який у жахливому стані. Впорядкування подвір’я СЗШ №2. Я вже, до речі, третю каденцію пишу за це подвір’я. Там асфальтували, ще коли ми школу закінчували, а це ще до незалежності України було. Тим паче, що альма-матер буде ліцеєм, згідно з освітньою реформою, й майбутнім старшокласникам навіть на лінійку вийти буде не комфортно. Згадав тільки дві ініціативи. А таких ще багато. І коли до мене приходять виборці й жаліються на ту чи іншу проблему, я їм показую свої депутатські звернення й кажу, що треба набратися терпіння. Рано чи пізно все доведемо до ладу.
- Чи реально фракції з чотирьох осіб впливати на рішення в сесійній залі?
- Чому не реально? Реально. Ми фракцією вивчаємо питання і підтримуємо ті, які найбільш важливі й актуальні для міста. Жодного тиску на фракцію немає. Є зауваження – висловлюємо. Загалом, відповідальність на кожному депутатові однакова.
- Яка взаємодія з виборцями у воєнний час?
- Мій телефон знають всі виборці. Якщо щось потрібно, то у телефонному режимі з’ясовуємо, консультую, даю пораду, вирішую. На письмові заяви також одразу реагую, фінансову допомогу в межах виділених коштів у фонд депутата – видаю.
- Наскільки важливим є досвід у депутатській роботі?
- Досвід завжди грає важливу роль як у професійній сфері, так і в депутатській діяльності. Знаю і господарське право, і трудове законодавство. Дві каденції я працював у комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики, тому зараз у бюджетній комісії мені не важко розбиратися з бюджетним законодавством. Приймаємо фінансові рішення, які впливають на розвиток громади у всіх сферах життя. Досвід адміністративної роботи допомагає розуміти й не боятися приймати відповідальні рішення. Зміни в програмі розвитку для бюджетної сфери також є важливими. Режим роботи у сесійній залі щомісяця – це краще, ніж раніше було – раз у квартал. Є питання, які треба вирішувати швидко. І це той випадок, що не треба три місяці чекати на рішення. Рада стала більш мобільна і більш дієва. Секретаріат ради працює дуже добре. Всі проекти рішень нам завчасно скидують на електронну пошту. Відповідно, депутат має днів десять, як мінімум, щоб перечитати, зробити свої зауваження і вже на комісії тільки обговорюємо і доходимо до консенсусу.
- У воєнний час бюджет виконується?
- Виконується. Кошти є. Та у зв’язку з воєнним станом, згідно з постановою № 590 Кабінету міністрів ці кошти не використовуються, а акумулюються.
- Минулого тижня міський голова Стрия Олег Канівець презентував у німецькому місті Дюрен проект будівництва модульного містечка для внутрішньо переміщених осіб у нашому місті. Зазначається, що фінансуватимуть будівництво спільно уряди Брюсселю, Німеччини та влада Дюрена. У депутатських колах, щось про це вже відомо?
- Те, що я знаю, таке містечко вже будують у Роздолі. У цьому питанні від депутатів залежить те, що вони виділяють земельну ділянку. А фінансування, або з державного бюджету, або від донорів, спонсорів. Це добре, бо люди, які втратили житло, мають десь жити. Це хороша ініціатива.
- Політична партія «УДАР» Володимира Кличка у свій час дарувала громаді спортивні дитячі майданчики. Та не у всіх мікрорайонах є облаштовані рекреаційні зони майданчиками. Ваша фракція не ініціює такі питання?
- Якщо пригадаєте, то минулої каденції народного депутата України від нашого округу Андрія Кота, який представляє нашу політичну силу, встановлювалися такі майданчики. Добре, що нагадали, будемо це питання опрацьовувати. Дай Боже, щоб ми швидше перемогли і будемо цим питанням займатися.
- Яке найболючіше питання для громади на сьогодні?
- Є чимало важливих питань. Але найболючіше – це очисні споруди, які знаходяться у с. Добряни. Роками там нічого не робилося. З державного бюджету вже виділили значну суму і як тільки буде змога, кошти будуть освоювати. Споруди потребують серйозної реконструкції, бо місто росте і збільшується навантаження на каналізаційні відвідні системи. Треба зважати на порушення екологічного балансу. Також сміттєзвалище постійно перебуває у фокусі уваги влади й депутатів.
- А від виборців нарікання на які сфери життя зазвичай?
- Левова частка письмових звернень про допомогу – це на лікування. Нарікань на роботу соціальних служб немає. Комунально-побутові питання превалюють. Зокрема, переходом на ОСББ не всі будинки скористалися. Ті, що залишилися, є в управлінні компанії «Комфортний Стрий». Ця новостворена комунальна організація ще не встигла акумулювати достатньо коштів, щоб зробити справді Стрий комфортним містом. Люди ніяк не позбудуться «совкового» принципу, що хтось має зробити, а натомість навіть не завжди вчасно сплачують квартплату. Міняємо принцип господарювання і розуміння людей має бути, що живемо у ринкових відносинах. Для того, щоб було комфортно жити, потрібно усім на своїх місцях добросовісно працювати.
- Які перспективи у нашого міста?
- Наше місто найкраще. Я фанат Стрия. Впевнений, що серед колег-депутатів кожен це може сказати. Ми прийняли генеральний план міста і те, що я бачив, місто буде дуже гарне і зручне для життя. Вже почалася реконструкція стадіонів. Багато новобудов. Планування вулиць комфортне. Стрий ніколи не був дотаційним. І після перемоги, коли запрацюють всі підприємства, малий і середній бізнес буде процвітати. Зробимо рекреаційну зону на березі річки, приведемо в порядок парки, інвестори самі приїжджатимуть і проситимуть: «візьміть у нас гроші». Ми на перетині шляхів і туристи з усіх сторін можуть з’їжджатися до нас. Відділ архітектури потужно працює у цьому напрямку.
- Війна усіх нас зробила волонтерами. Ви встигаєте волонтерити?
- Звичайно. Ми з дружиною, як парафіяни Благовіщенської церкви, ходимо туди допомагати, зокрема, плести сітки. Закуповували, днями, засоби від комарів та кліщів для бійців на передову. Також співпрацюю зі штабом «Клаптик Надії». Маю фейсбучну коліжанку Оксану Бикову, яка дуже давно волонтерить, то щомісяця я їй на картковий рахунок скидую кошти, бо знаю, що вона ними розпорядиться з користю для наших захисників.
- Що побажаєте нашим читачам?
- Усім бажаю перемоги. Після цього, вірю, що ми станемо повноцінними членами Європейської спільноти. Відповідно, наші мешканці отримуватимуть достойні зарплати, а літні люди – достойні пенсії. Мрію, щоб наші пенсіонери мали змогу подорожувати, отримували гідне медичне обслуговування, соціальний захист і від щирої душі цього бажаю стриянам. І нехай читають часопис «Гомін волі», газету, яка має свою історію та прекрасну репутацію.
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply