ЖИТТЯ ДЕПУТАТА В ІНШОМУ ФОРМАТІ

СТАБІЛЬНІСТЬ ВАЖЛИВА У РОБОТІ ДЕПУТАТА Й ОСОБЛИВО У ВОЄННИЙ ЧАС

Депутатка Роксолана БУРАК (на фото) за фахом юрист. Десять років працювала викладачкою правових дисциплін в Стрийському коледжі Львівського національно аграрного університету. З 2019 р. була обрана секретарем Стрийської міської ради, з 2021 року працює заступником начальника юридичного відділу Стрийської міської ради. Це її друга депутатська каденція і двічі голова фракції ВО «Батьківщина» у Стрийській міській раді. Таку довіру колег можна пояснити політичним досвідом. З 2012 року вона очолювала Стрийський міський осередок Всеукраїнської молодіжної організації «Батьківщина молода», з 2015 по 2019 рік –  Стрийську міську партійну організацію ВО «Батьківщина». У 2019 році   обрана членкинею бюро Львівської обласної партійної організації. У попередній каденції була секретарем комісії з питань приватизації і управління комунальним майном, а зараз заступниця голови постійної депутатської комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики.

 • Як Вашій політичній силі вдається упродовж багатьох років утримувати високий рейтинг довіри серед виборців?
 • ВО «Батьківщина» – це справді політична партія зі своєю  історією та структурою. Недавно, до речі, ВО «Батьківщині» виповнилось  23 роки.  Високий рейтинг на виборах усіх рівнів, пов’язаний із стабільністю політичних принципів, які не змінюються роками та професіоналізму команди.  Практично у кожному селі створена первинка ВО «Батьківщини». Це напрацювання багатьох років, бо здобути довіру виборця надзвичайно важко, а ще важче її втримати протягом такого відрізку часу. «Батьківщина» – це справді політична партія, а не проекти,  які створюються конкретно під ті чи інші вибори. Звичайно, це перш за все заслуга нашого лідера Юлії Тимошенко. Хоча критики вистачає, та вибори показують свій позитивний результат.
 • Роксолано, ви вдруге стали  депутатом і можете порівняти, як змінюється депутатський корпус Стрийської міської ради?
 • Оскільки це моя друга каденція, тому я можу порівняти тільки з попереднім складом депутатів. Відповідно до реформи децентралізації  повноваження Стрийської міської ради VІІ демократичного скликання поширювались тільки на м. Стрий, а вже Стрийська міська рада VІІІ демократичного скликання відповідає за всю Стрийську територіальну громаду, до якої, окрім міста Стрий, входить ще 46 сіл, це 10 старостинських округів. Кількісний склад дещо змінився: VІІ каденція – 34 депутати, VІІІ – 38 депутатів. Тішить, що в цьому скликанні є більше жінок: 26 відсотків від складу ради (10 депутаток), а в минулому скликанні їх було всього 11,7 відсотка (4 депутатки). Люблю цитувати слова Бруно Ферреро: «Якби  жінки-матері керували державами, то світ забув би про війни та голод». Сподіваюсь, що в наступному скликанні ця тенденція зростатиме, тим більше, що у Виборчому кодексі якраз йдеться про гендерну рівність – 40 відсотків кандидатів від політичної сили мають бути із однієї статі. Деякі політичні сили не пройшли, зокрема: «Свобода», «Самопоміч», «Народний контроль», «Сила людей», «КУН», «УКРОП». Натомість зайшли в раду  партії: «Слуга народу», «Голос», «Удар». Не зважаючи на те, що депутати є представниками різних політичних сил, всі є дружніми і толерантними. Така тенденція спостерігається у крайній каденції поки що більше, ніж у попередній. Причин може бути багато, однак, думаю, це пов’язано також з тими складнощами, з якими зіткнулись депутати 8 скликання у зв’язку з реформою децентралізації. Ми отримали багато нових викликів, труднощів з якими раніше не мали справ. Ну і, звичайно, найбільший виклик для всіх – це війна, важкий період, де немає часу для власних амбіцій, адже слід гуртуватись навколо важких проблем, втрат. Також міському голові Олегу Канівцю добре вдається об’єднувати депутатів над спільними ідеями та проектами, концентруватись на головному. Сподіваюсь, в такому ж дусі працюватимемо і після перемоги.
 • Якими ініціативами може пишатися Ваша фракція і Ви особисто?
 • Наша фракція і в минулій каденції, і в діючій щороку звітує в часописі «Гомін волі» за пророблену роботу. В нас професійна і дружня команда ВО «Батьківщина» у Стрийській міській раді, і всі рішення ми завжди приймаємо колективно. Як завжди, ми ставимо перед собою великі плани. Однак, не все вдається досягти. Для мене, як молодої мами, важливим є розвиток та дозвілля діток. Тому пишаюсь, що однією з моїх ініціатив, як депутата, було встановлення двох дитячих майданчиків на подвір’ї  будинку по вул. Дубравського,  5 і на подвір’ї будинку Б. Хмельницького, 27. Здійснено капітальний ремонт вул. Млинарської з облаштуванням з обох сторін тротуарів, а також капітальний ремонт дороги по вул. Успенській – від вул. Андрусяка до вул. Базарної та ін. Цієї каденції минуло тільки півтора року, але вдалося ініціювати багато. На жаль, війна ставить свої вимоги і пріоритети міняються. Депутати розуміють або повинні розуміти, що не все заплановане є можливість зреалізувати. На 2022 рік наша фракція подала більше 30 пропозицій до програми соціально-економічного розвитку. Ці пропозиції, ми завжди подаємо за результатами звернення громадян: аналізуємо проблемні питання, за вирішенням яких до нас звертаються наші виборці. Серед вказаних пропозицій можна виділити такі:  асфальтування вулиць,  перекриття дахів будинків, шкіл та садочків в Стрию та селах, облаштування зупинок громадського транспорту тощо. Ініціативи мають відповідати потребам нашої громади. Я вважаю, що діти – це наше майбутнє. Для них ми і будуємо наше місто, громаду, країну. Саме тому однією з моїх ініціатив було виділення коштів для розроблення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт  ресурсної кімнати школи №3 по вул. 50-річчя УПА в м. Стрию. Це важливий та дуже потрібний проект створення якісного простору для дітей які цього потребують, відповідно до  наказу Міністерства освіти і науки України  від 23.04.2018 № 414. Над проектом ми працювали спільно з депутатом обласної ради від ВО «Батьківщина», першим заступника Львівської обласної ради Євгеном Гірником та директором школи Галиною Юрків. Дуже хотіли якнайшвидше втілити його в життя.   Однак війна внесла свої корективи і довести справу до кінця на разі не вдалось, хоч кошти з міського бюджету на проектно-кошторисну документацію були виділені, певні напрацювання зроблені.  Проект потрібний, адже у Стрийській  СШ №3 на даний час навчається 10 дітей з особливими освітніми потребами, а у Стрийській міській територіальній громаді налічується близько 88 дітей, і тенденція йде до збільшення. Є надія, що після перемоги ми доведемо розпочату справу до логічного завершення, бо це справді дуже необхідно.
 • Які нові виклики принесла війна Вам, як депутату?
 • Повномасштабна війна після 24 лютого, яка і так тривала вже 8 років, змінила життя кожного українця. Ми маємо багато втрат, в першу чергу, людських, а вже в другу – матеріальних, у вигляді втрати житла, бізнесу, перелаштування економіки на вимоги воєнного стану. Як наслідок, західні області, Львівщина зокрема, стала тимчасовим прихистком для українців, які зустріли жорстокість окупанта в перші ж дні повномасштабного вторгнення. Окрім наших звичних проблем, вирішення питань жителів нашої громади, на плечі громад Львівщини ліг обов’язок допомоги нашим співгромадянам зі зруйнованих, напівзруйнованих областей, міст. Також питання гуманітарної допомоги, допомоги армії. І все це в час розуміння, що на разі жодне місто чи містечко в Україні не є безпечним. Водночас депутатам також треба думати про безпеку громади, шкіл, дітей та й думати над вирішенням викликів в час війни. Також кожен з нас є матір’ю чи батьком і переживання за безпеку наших рідних, розуміння, що наступна ракета може прилетіти в будь-який будинок, школу чи лікарню, є чи не найбільшим викликом. Але якщо персоналізувати, то моїм найбільшим викликом стало те, що я зустріла війну на останніх місяцях вагітності. Найбільшим викликом було питання материнства, безпека моєї ще не народженої дитини і обов’язки депутата.
 • Як приймалося рішення народжувати за кордоном? Розкажіть, як почувати себе біженкою від війни, яке ставлення до українок, про що найчастіше думаєте перебуваючи далеко від рідного дому?
 • Це рішення моя сім’я приймала дуже важко. На початку повномасштабного вторгнення ніхто не знав, чого чекати, як будуть розвиватися події, що запланував наш ворог. Ракети, які летіли у західні області, налякали кожного і дали розуміння, що безпечного куточка в Україні більше немає. Як тепер пам’ятаю, після повітряної тривоги прокинувся мій 9-річний син Остап і дякував Богу, що він живий. Але основним питанням було те, що я була на останніх місяцях вагітності. Ми живемо на 4-ому поверсі і кожен спуск в укриття був для мене дуже складним процесом, особливо вночі. Життя та безпека наших дітей є першочерговим, адже за їхнє майбутнє ми і боремось. Сестра чоловіка проживає в Німеччині, тому на сімейній нараді ми вирішили на деякий час поїхати із старшим сином, щоб ми обоє перебували в безпеці. В той час ніхто не думав, що війна затягнеться так надовго. Рішення це далося важко, бо звичайно, я хотіла бути з рідними, з чоловіком, в своєму домі, місті та громаді. Однак, війна змусила народжувати дитину на чужині. На жаль, окрім фізичної безпеки, коли країна у війні, спокою немає та й не може бути за кордоном. Кожен загиблий українець чи українка, зруйновані життя та міста так само боляче сприймаються мною не залежно від кількості кілометрів до лінії бойових дій.  Війна зачепила всіх і всі ми страждаємо та мусимо перемогти та вижити в цей важкий час. Щодо питання біженства. Тут виправлю, що українців в країнах Європи відповідно до Директиви тимчасового захисту,  не вважають біженцями. Нам надають статус особи, що потребує тимчасового захисту. Це трохи інший статус, інші права та обов’язки. Приємно, що за кордоном українцям співчувають, допомагають, створюють умови перебування в їхній країні, надають можливості залишитися постійно проживати в Німеччині, а решта залежить від самої людини індивідуально. Єдине, від чого боляче, це те, що переважно всі українці, яких я тут зустрічала, розмовляють російською. Після народження сина, бюрократії з оформленням документів я ще більше хочу повернутись додому та бути, на скільки це можливо, корисною тут. Знову ж таки, мій стан матері немовляти теж корегує усі плани.
 • Знаю, що найближчим часом хочете повернутися в Стрий. Скористаєтеся декретною відпусткою чи повернетеся до депутатської роботи?
 • Я дуже ціную те, що вже двічі маю за честь бути депутатом міської ради. Вважаю це почесним обов’язком, який з гордістю та задоволенням виконую. Тому я співставляла питання виконання обов’язків депутата та безпеки моєї майбутньої дитини і старшого сина. На щастя, дистанційний зв’язок та можливість опрацьовувати рішення ради в дистанційному форматі дозволяють справлятись з такими викликами. У депутаток немає декретних відпусток, тому працювати не припиняю, постійно на зв’язку з депутатами нашої фракції  ВО «Батьківщина», завжди читаю всі проекти рішень до кожної сесії, даю свої пропозиції, висловлюю своє бачення, щодо тих чи інших питань. Як заступниця начальника юридичного відділу Стрийської міської ради, я вже у відпустці по догляду за дитиною відповідно до чинного законодавства.
 • Наскільки важлива стабільність у роботі влади, депутатського корпусу у воєнний час?
 • Стабільність завжди важлива у роботі депутата, а особливо у воєнний час. Адже за рішення, які ми приймаємо, ми відповідальні перед жителями громади і вони повинні бути впевнені в тих, кому надали мандат довіри.
 • Психологи радять навіть під час війни мріяти про майбутнє. Про що мріє мама Роксолана і депутатка Роксолана Бурак?
 • Не буду оригінальною, я мрію про те, про що мріє кожен українець –  про перемогу і мирне небо, про те, щоб наші діти зростали і могли реалізувати себе в мирній, незалежній, сильній, європейській державі Україні!

                                                           Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*