
ПИШАЮСЯ ТИМ, ЩО Я УКРАЇНКА
За результатами виборів у 2020 році, до складу ради Стрийської ОТГ увійшло 38 депутатів, утворивши 6 фракцій: політичної партії «Батьківщина» у складі 6 осіб, голова фракції Роксолана Бурак; політичної партії «Голос» – 6 осіб, голова фракції Орест Йосипчук; політичної партії «Громадянська позиція» – 4 осіб, голова фракції Наталія Канівець; політичної партії «Удар» – 4 осіб, голова фракції Василь Зубрицький; політичної партії «Слуга народу» – 4 осіб, голова фракції Володимир Швед; політичної партії «Європейська солідарність» у складі 14 осіб, голова фракції Іван Зрайло. Як працюють міські обранці в умовах воєнного часу нам розповіла депутатка фракції «Голос» Євгенія ПРИСТАНЮК.
- У день початку війни, 24 лютого, була запланована сесія Стрийської міської ради. Як вона пройшла?
- Звістка про війну приголомшила нас, як і всіх українців. Сесія, попри перший день війни, відбулася. Депутати усі зібралися в залі. До депутатського корпусу звернувся голова міста Олег Канівець, який з вірою у те, що Україна була, є і буде зазначив, що маємо згуртовано працювати кожен на своєму місці. Справді, ми були шоковані, бо не розуміли, як функціонувати у режимі воєнного стану. Відпрацювали сесію, прийняли те, що було у порядку денному, і далі, як усі, слідкували за новинами та інструкціями від уряду для подальшої роботи.
- Як переформатувалося життя депутата?
- У Стрийському районі створили військову адміністрацію. У Стрийській громаді була створена Рада оборони, яку очолив Олег Канівець. Кожна фракція приймала для себе рішення, хто, що робить. Рада оборони міста зв’язалася з нашими містами-побратимами за кордоном і почали налагоджувати стосунки на предмет гуманітарної допомоги українцям. Біда нас згуртувала. Наш голова фракції Орест Йосипчук, який входить до складу Ради оборони, задіяний у логістиці гуманітарного штабу і особисто переганяв автомобілі швидкої допомоги, які нам передавали з Німеччини, розвантажував та розвозив гуманітарну допомогу. У Стрию створили один з найбільших на Львівщині гуманітарних хабів і ми з Анжелою Марголич приходили туди і допомагали приймати, сортувати та пакувати речі. Фермерське господарство моєї колеги Олесі Шакало-Ольшанецької налагодило виробництво тушонки для воїнів і вже передало на фронт кілька вантажівок. Підприємство Мирослава Карпінського налагодило виробництво металевих триног, Віталій Корніцький організував на своєму окрузі збір коштів на амуніцію, та авто для воїнів. Будь-де, де потрібна була наша допомога, ми були задіяні. Направду, дуже багато справ було зроблено особисто кожним і ми надалі продовжуємо тримати руку на пульсі. Зараз вже немає хаотичності, бо все більш-менш розмірено. Працюємо на перемогу, доповнюємо один одного.
Оскільки Стрий не в зоні активних бойових дій, всі продовжують працювати і депутати у тому числі. У нас проходять депутатські комісії і сесії міської ради, як заплановано – останній четвер місяця. Були й позачергові сесії. Так само планово збирається і погоджувальна комісія. Живемо та функціонуємо в умовах воєнного стану, як і всі.
- Чи всі депутати Стрийської міської ради перебувають на місці?
- Дев’яносто відсотків депутатів присутні на депутатських комісіях та сесіях. Якщо когось немає, то з поважних причин.
- Які питання життєдіяльності міста зараз в пріоритеті?
- Кількість питань, які розглядаємо на сесіях, зменшилася, зокрема, земельних. Це обумовлено закритими державними реєстрами. Є питання комунальної нерухомості, звітів роботи заступників голови, звітів Програм минулих років. Чимало питань по житлово-комунальному господарству громади, бо, як бачать містяни, комунальна служба працює, дороги робляться, сміття вивозиться. Суттєво зменшилися надходження у бюджет, тому розраховувати на якийсь розвиток наразі не маємо можливості. Є захищені статті, які ми маємо погасити – це оплата праці, енергоносії, соціальна сфера. Потрібно підтримувати комунальні підприємства. Зараз активно ведеться проектування генерального плану міста Стрий, це дуже стратегічно важливий документ для нас. Минулого тижня з цього приводу були проведені громадські слухання.
- Як нині відбувається комунікація з виборцями?
- Депутатські прийоми ми поставили на паузу, оскільки вхід у приміщення міської ради обмежений. Однак, ми активні та доступні у соцмережах на особистих сторінках та сторінці «Голос Стрий», і якщо виникають якісь питання, будь ласка, звертайтесь. Ще нагадаю, що кожен депутат має так званий депутатський фонд і може виділяти кошти усім потребуючим за наявності певних підтверджуючих документів. Справді, зараз звертаються менше, можливо вважають, що ті, чи інші, зазвичай побутові питання, не на часі.
- Це ваша перша каденція. Уявлення про роботу депутатів місцевих рад співпало з дійсністю?
- Ще за півроку до того, як я балотувалася, я взагалі не думала про політику. Та так все складалося, йшло до цього, зокрема, оточення, яке стимулювало, чудова команда. Скажу так, що прийшовши вперше до сесійної зали, я нічого не знала зі сторони закону і права. Протягом року я вчилась, пройшла кілька курсів та навчань з депутатської діяльності, плюс практика. Ще у нас у Львівському осередку партії «Голос» дуже потужна фахова підтримка, яка завжди допомагає. Зараз вже розумію всі процеси, як вони мають відбуватися, чому саме так вони діють, а не інакше. Раніше думала, чому так довго приймають та реалізовують якесь рішення? Тепер можу пояснити стриянам, що це відбувається не тому, що хтось у владі не хоче, а тому, що такі норми і правила, яких треба дотримуватися, щоб в кінцевому результаті все було законно та правильно. Таке покрокове самоврядування, яке часом, відбувається дуже довго. Для себе я зрозуміла: якщо ти маєш щось на меті, то в тебе обов’язково, крок за кроком, усе вийде. Прагну, щоб ганебний стереотип, який склався в нашому суспільстві навколо посади депутата(ки), змінювався. Він вже міняється завдяки відповідальним та соціально активним людям. І я дуже рада, що своїм служінням громаді дотична до цих змін.
- Стадіон в районі Нового світу, біля колишнього заводу «Металіст» – це перше і дуже вагоме питання, яке ви, як депутатка, лобіювали. На якій воно стадії вирішення?
- О, це моя мрія. Є надзвичайна консолідація зусиль, підтримка голови та його заступників, розуміння колег-депутатів, проектантів. Такий собі спільнодій – вдячна за це. Є вагомі зрушення, але війна зупинила процес. У 2021 році запустила механізм реалізації проекту. Ми оформили усі земельні документи на величезну територію стадіону та прилеглу територію, присвоїли кадастровий номер, бо досі нічого не було. Розроблено детальний план території, закінчили проектно-кошторисну документацію, яку мали затвердити у лютому 2022 року. Передбачили 500 тис. грн. на будівництво дитячого та тренажерного майданчиків і 1,5 млн грн. спільно з обласним бюджетом на облаштування мультифункційного спортивного майданчика. За два роки могли задум реалізувати. Звичайно, що все зупинилося. Та впевнена, що проект я доведу до логічного завершення. Новий світ – найбільший мікрорайон Стрия, де проживає близько 6 тисяч людей, з них 1 тисяча – діти. І там, практично немає ніякої інфраструктури для активного дозвілля мешканців. Я виросла у цьому районі і мені дуже хочеться змінити тут, щось на краще. Я з цим прагненням, власне, йшла на вибори. Та спочатку дочекаємось нашої перемоги!
- Чи прислухаються до голосу фракції «Голос» у Стрийській міській раді?
- Мої старші колеги, маю на увазі ті, хто вже не вперше депутат, кажуть, що це скликання дуже демократичне. Міські обранці дослухаються один до одного попри те, що кожна фракція має свою думку чи позицію з того чи іншого питання. Наразі, вміємо знаходити спільний знаменник, навіть якщо з чимось не згодні. Розмовляємо, десь уступаємо, щось відстоюємо. Важливо, що голова міста прислухається до фракцій і радиться з усіма. Його теза, що тільки спільними зусиллями ми можемо щось зробити для громади, співпадає з нашими переконаннями. Хочу згадати, як цьогоріч ми організували спільний вертеп, що ініціювала моя колега по фракції Олеся Шакало-Ольшанецька. Це вперше так депутати об’єдналися, щоб нести благу вість у громаду. Разом плідно працювали і разом вирішили святкувати Різдво. Підсумовуючи, можу сказати, що будь-який конфлікт можна вирішити дипломатичним шляхом, шляхом діалогу – головне хотіти знайти рішення і шукати такий шлях!
Не можу не згадати, що фракція «Голос» до війни моніторила ситуацію щодо безбар’єрного доступу в місті Стрию, зокрема в центрі. За результатами зібраних матеріалів ми подали звернення щодо змін доступності, яке мало би реалізуватись цього року. Ще у вересні 2022 року мала би запрацювати Програма громадського бюджету – це ефективний механізм залучення громадськості в розподілі місцевого бюджету, яка вже кілька років успішно працює у Львові. Мені було б цікаво попрацювати безпосередньо в самому процесі, тому подала заявку на участь у експертній раді.
- Минулого року депутатки Стрийської міської ради об’єдналися заради захисту гендерної рівності в громаді, й вас, Євгеніє, обрали керівницею цієї міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості». Жінки-депутатки відчували сексизм?
- Ні, дискримінації та сексизму я не спостерігала. Таке об’єднання відбулося задля забезпечення рівних можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах суспільно-політичного життя, покращення становища жінок у суспільстві, впровадження гендерного збалансованого місцевого бюджету громади, запобігання домашнього насильства. Схожі ДГ «Рівні можливості» успішно працюють у багатьох містах України, зокрема на Львівщині, є і у Верховній раді України. У Стрию до її складу ввійшли Іванна Салдан, Анжела Марголич, Наталя Канівець, Олеся Шакало-Ольшанецька, Оксана Вишинська, Роксолана Бурак та Руслана Маєр. До війни ми подали звернення у міську раду щодо впровадження фемінізованих назв професій та посад в офіційній комунікації та діловодстві у Стрийській міській раді та провели «круглий стіл» з питань запобігання домашнього насильства в нашій громаді.
- Що найперше зробите після закінчення війни?
– Після нашої перемоги несамовито радітиму, як і вся Україна, і ще більше пишатимусь тим, що я українка! Якщо брати мою депутатську роботу, то при першій можливості відновлюватиму проект стадіону «Металіст» на Новому світі. Зараз наша українська нація демонструє, як ми вміємо гуртуватись, воювати за свою свободу, вся Європа та й увесь цивілізований світ безпрецедентно підтримують нас у прагненні перемоги і стати незалежною, вільною і процвітаючою державою. А наші ЗСУ – це просто фантастичні люди, які демонструють непереборну мужність та сміливість! І ми не маємо права втрачати надію, віру і падати духом. Повинні чесно і якісно працювати – кожен на своєму місці. Адже ми, як ніхто, заслуговуємо на те, щоб жити у мирі та злагоді на Богом даній Україні!
Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.
Leave a Reply