ЖИТТЯ ПРОЖИВ ЧЕСНО І ДОСТОЙНО

«Ці короткі, але правдиві спогади прошу Вас зберегти для онуків та для правнуків. Думаю, що колись буде цікаво прочитати про предка, а, може, і надрукувати…    З повагою до прийдешніх поколінь, а онуків маю аж 4, дід Василь Чопик  «Влучко», – саме таким зверненням  починаються спогади мого дорогого тата  Василя Чопика, датовані 15 лютого 1999 року. Він ще прожив трохи більше року.

Василь Чопик народився в 1925 році в с. Опака Дрогобицького р-ну. Батьки Марія і Микола  освічені, незаможні селяни. Родина була дуже патріотична: вуйко Григорій Сушко –  офіцер УГА, а стрийко Михайло Чопик – Січовий стрілець, загинув в с. Сихів під Львовом. Рідний брат Григорій 1913 р.н. був в ОУН. Всього мали 7 дітей.

У спогадах Василь Чопик розповідає про свою життєву історію, бо все  життя він присвятив боротьбі за незалежність України. Він гордився, що перебував у лавах УПА.

У своїх спогадах тато наводить багато прикладів, як він формувався  вояком Української Повстанської Армії.     УПА не має аналогів у світі. Армія була сформована, але не було держави. Армія була взірцевою завдяки міцній дисципліні, вишколу , патріотизму і вірі, вірі у Бога, і вірі у справедливість своєї боротьби. Понад 400 тис. хлопців і дівчат взяли зброю в руки на захист рідної землі. Їх боротьба тривала ще в 50-х роках 20 століття.

Не могла читати його спогади, стискало груди і сльози котилися з очей. В спогадах є опис рідної хати мого тата в с. Опака Дрогобицького р-ну, як він втікав через загату в хаті від НКВД до річки і там ховався в крижаній воді під похиленим деревом, пробув там довго, це було листопадової морозної ночі. Я згадувала бабусину хату в селі Опака, над річкою, на горі і уявляла, як це було…

Трійкою засуджений до восьми років ув’язнення у Воркуті, тяжка робота на шахтах, лісоповалі, голод, заїдали воші, а ще дуже не любили “політичних”, засуджених по 54 п.1а, кримінальники,  які також були ув’язнені.  А ще п’ять років без права виїзду.

Тато згадує про підготовку повстання у Воркутинських таборах, про тортури, знущання, хвороби, але жодної людини він не здав, бо честь і достоїнство для нього було понад усе.

10 березня 1953 був звільнений з табору. «Вийшов за ворота із клунком  в руці… Перед ним безмежні сніги… Роби, що хочеш» – писав  Василь Чопик. У Воркуті в 1954 році одружився з Ганнусею Конончук із Полісся. Народився син і дочка.    В 1962 році сім’ї дали право виїзду  на Україну.

Після так званої “перебудови” суспільство почало  трохи змінюватися.  У 1989 році в Стрию було організовано політичний клуб  «Аргумент». Це заслуга Віктора Романюка. Потім створили “РУХ”. «Я був членом у Спілці політв’язнів»,  – пише мій тато. –  У березні 1991 року  став заступником Всеукраїнського Братства вояків ОУН-УПА, стрийської станиці.

До останніх днів свого життя мій батько виконував ту присягу, яку дав ще зовсім молодим юнаком, дотримувався Декалогу  ОУН-УПА.

«Наше Братство і далі працює, бо демобілізації не було і не буде!», –  писав у спогадах тато. Братство вшановувало загиблих вояків, розшукувало нових, встановлювало невідомі поховання, здійснювали поїздки шляхами ОУН- УПА.

Двічі брав участь в походах у Києві, був на з’їзді Конгресу Українських націоналістів, а також  на Всесвітньому з’їзді ОУН-УПА в Києві в 1994 році, де звучала національна ідея та пройшло багато агітаційних заходів.

Своє життя він прожив чесно і достойно. Для нього Україна  – понад усе –  не просто гасло. Я пишаюся своїм батьком, своєю родиною, люблю Україну, за яку вони боролися все своє життя, і продовжую його справу.

                      Ольга ПИЛИПІВ (ЧОПИК). Фото з сімейного архіву.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*