
Легендарний командир УПА, якого під тиском громадськості майже на 100-ому році життя влада нагородила званням «Герой України». Якщо згадати б, скільки за майже 32 роки незалежності України присвоїли незаслужено це найвище звання не тільки теперішній Президент, але й всі попередні, то стає дуже сумно. А скільки з таких «героїв» за майже рік повномасштабної навали московитів на Україну стали зрадниками, поповнили ряди окупантів, тобто вбивць, гвалтівників, грабіжників, мародерів і т. п.
Народився Мирослав Симчич, син Василя, в січні 1923 року в гуцульській хаті у Вижньому Березові Косівського району Івано-Франківської області. Дитина побачила світ в трагічний для Галичини рік. Керівники управи уряду, Митрополит Андрей Шептицький доклали надлюдських зусиль, щоб урятувати ЗУНР. Проте невдачі переслідували галичан на кожному кроці. Відмовив у підтримці папа Римський Пій ХІ. До Парижа з’їхались посли Франції, Англії, Італії, Японії, щоб вирішити долю Галичини. До думки українців-галичан ніхто й гадки не мав дослухатися. За Польщею визнають протекторат над Галичиною на двадцять п’ять років…
Народився хлопчик в родині, коріння якої сягало часів карпат-ських опришків. Обидва його діди були активними борцями за волю України. Михайло Голинський був старшим братом команданта Гуцульського куреня УПА, розстріляного більшовиками в Дем’янових Лозах, Гриця Голинського. Другий Микола Симчич, якого вбили в перестрілці австрійські жандарми. Вони обидва опришкували. Дід Михайло після розгрому опришківської ватаги мусив рятуватися втечею за океан.
Батьки хлопчика були настільки свідомі, що віддали його на навчання до «Рідної школи», хоч відвідувати її далеченько: чотири кілометри туди й назад щоденно. Був здібний і допитливий. І вже в 6 років умів читати, а навчила його грамоти бабуня Юлія з родини Пригродських. Наймолодший і найменший зростом, Мирослав зі шкільних років навчився долати труднощі. З другого класу уже вивчали історію України, яку викладала Володимира Пригродська. Ці уроки справили на малого школяра незабутній вплив: йому розпирало груди від гордості, що він — українець. Своїми уроками ця вчителька виховала березівських хлопців на справжніх людей, для яких такі високі поняття як мужність, чесність, сила духу, воля, боротьба стали не пустопорожніми словами. Багато випускників школи завдячують їй тим, що з гідністю пройшли нелегкі життєві випробування. Мирослав зізнавався, що більше таких вчителів у своєму житті він не зустрічав.
За бійку зграйки рідноукраїнців з купкою школярів польської школи Мирослава — третьокласника вигнали зі школи, а його батько заплатив великий штраф. Успішний школяр став пастушком.
У 1939 році з приходом «визволителів» М. Симчич поновився на навчання в 6 класі. У 17 років він вступив до юнацької сітки ОУН. Разом з друзями розповсюджував брошури про ОУН, сам багато читав про УВО, ОУН, знав провідників цих організацій. Навчаючись в архітектурному технікумі в Коломиї, дістав перше відповідальне завдання — розжитися набірною касою — свинцевими літерами для підпільної друкарні. Друзі це успішно виконали.
Наприкінці 1943 року навчання в технікумі М. Симчич покинув і потрапив до табору Української Народної Самооборони, що переросла згодом в Українську Повстанську Армію. Дістав псевдо Кривоніс. Спочатку робили засідки на німців, мадярів. Вчився у підстаршинській, а потім у старшинській школах. За кілька місяців проходили курс військового училища. Вишкіл у старшинській школі відбувся 20 серпня 1944 року, коли розпочався загальний наступ Червоної Армії, а німці відступали. Провід ОУН направив Кривоноса вишколювати сотні на Буковину. В це доручення він вклав свої знання і сили. Пізніше його відправили до Березівської сотні, що дислокувалась у Верхньому Березові, де командир дав йому нову справу — вишкіл новобранців. Сотні надійшов наказ — негайно з’явитись до штабу. Там оголосили — не допустити енкаведистів у Космач, стояти на смерть, бо червонопогонники мали на меті за будь-яку ціну захопити «повстанську столицю». Сотні командири вивели з села, щоб зберегти життя мирним жителям. Три доби тривав запеклий бій. Окупанти чекали на підкріплення з Яблунева. Сотня, де воювала чота Кривоноса, мала замаскуватися ретельно в лісі, щоб ворог нічого не запідозрив. І ось посунула з півтора десятка студебекерів, напханих солдатами й командирами. Командував операцією Ніколай Дергачов, уродженець Москви. Працював в органах МВС, охороняв Кремль, учасник фінської війни, нагороджений званням герой Радянського Союзу. Брав участь у багатьох каральних операціях проти вільнолюбних жителів СРСР. Під свою команду набирав зеків, випущених з тюрем. Відомий садист і каратель (згадаймо теперішнього Пригожіна).
Енкаведисти кинулись вперед, але їх зустрів шквальний вогонь. Боєць Вдовенко зустрів їх прицільними чергами з мадярського кулемета. Пізніше очевидець розповідав, що всіх більшовиків загинуло 370 вояків, п’ятдесят замерзло, п’ятдесят померло у шпиталях від ран. Кривоніс зазнав важкого поранення в праву руку від розривної кулі. Про це нікому не зізнавався. Сам перетягнув руку, щоб не стікала кров. Аж поки не звалився без свідомості. Біль у руці став нестерпним. Друзі якось довели його до Вижнього Березова. А там, на щастя, перебувала лікарка Дарія Цимбаліста, дружина Референта СБ Карпатського крайового проводу ОУН Митаря. Пораненого хотіли відправити до шпиталю в Космач, але там було багато тяжкопоранених повстанців. Курінний відправив до нього фельдшера. Через брак ліків почалася гангрена руки, дійшла аж до плеча. Лікар порадив ампутувати руку, бо може статися непоправне… Але один господар дав йому добру пораду: набрати трину з жолоба корови, закип’ятити й цим промивати поранену руку. І це допомогло.
Мені довелось розмовляти зі старожилом Космача. Він розповів, що у них досі переповідають події цього бою. Ніби Дергачов тільки ступив на підніжку вантажівки й нахвалявся: «Рєбята, нєужєлі ми іспугаємся каково-то мальчішкі! Ми ім покажем, такую іх мать…». Тут же бандерівська куля обірвала його життя… Захоронили його в Коломиї, а потім відчули нюхом, що й тут не дадуть спокою, і кудись забрали…
Для повстанців наступили чорні дні. Окупант все більше нахабнів, геть розійшовся в Карпатах. Сотня Мороза, в якій воював М. Симчич, громила більшовицькі загони в купі зі зрадниками-стрільцями. На деякий час вони трохи присмирніли. Та їм весь час приходило поповнення. М. Симчич тричі хворів на грип, але жодного дня не відлежувався у теплій хаті. Треба було переховуватися, бо села аж кишіли більшовиками. Надія на переговори танула з кожним днем. Провід дав наказ готуватися до зимівлі в бункерах, хто зможе — легалізуватися. Відтак Березівській сотні поступив наказ передислокуватись на Буковину. У важких умовах рейдування Симчич зустрічав знайомих повстанців.
Повернувся у Карпати, але перезимувати у заготовленому бункері не довелося. Кривоніс з другом Ченцем зайшли відпочити до крайньої хати біля лісу. Раптом енкаведисти заполонили все подвір’я. Оточили хату і галасують: «Кривонос, здавайса!». Їм було відомо, хто є в хаті: хтось навів ворогів.
Десять годин тривав останній бій. Коли друга смертельно поранили, Кривоніс бігав від одного автомата до іншого і стріляв з обох боків. Він наче зрісся з автоматом і стріляв бузупину, поки не провалився в огненно-червону порожнечу. Коли бійців витягли зі згарища, змутузували і, як поліна, кинули в кузов вантажівки. Привезли до Яблунівського МТБ, пізніше перевезли до Станіславова. Поранений Петро так стік кров’ю, що його труп викинули на обочину. Били до непритомності М. Симчича, а далі кидали в карцер. Весь закривавлений, ноги, як коновки, в очах зіркопад. Тижнями кидали в карцер чи підвал. Але одного разу прийшов генерал. З того 10 березня його перестали катувати.
Він був упевнений, що дістане смертельний присуд. Тому думав і просив Бога, щоб достойно вмерти, як чесний воїн УПА. Після всіх карцерів Симчича кинули до загальної камери, де було напхано до 30 чоловік. Ось і відбувся суд, де йому по ст. 200 присудили 25 літ каторги. Завантажили їх у вагони — і у Львів до пересильної тюрми. В’язнів постійно вивозили в сибіри, де місця було неміряно, натомість привозили все нових. Звироднілий кат намагався загнати всю Україну до в’язниць. Симчич не полишав думки про втечу. Майже місяць везли їх до порту Ваніно. Нарешті помістили в «зону» до побутовиків. Між ними почалися бійки. Вчорашні воїни УПА показали, що вміють і можуть постояти за себе за будь-якої ситуації. Більше до них ніхто не присікався… В «четвертій» і «п’ятій» зонах знаходились самі політичні. Симчич впізнавав серед них знайомих упівців.
Через три дні їх позаганяли до трюму теплохода і взяли курс на «сонячний» Магадан. Відвезли до селища за Магаданом, де добували золото в шахті відкритим методом. За відмову йти працювати в шахту, кілька діб його били і кидали в льодяний карцер. Коли звільнився, притягли його в барак. Потім повідомили, що буде працювати в четвертій бригаді. Від таких умов в’язні гинули сотнями.
Незабаром його етапували за 800 кілометрів північніше Магадана. Там панувала ще більша несправедливість. Мирослав Симчич і тут підібрав групу однодумців та всі розправились зі «злодієм в законі». І на всіх шляхах етапів він зустрічав чудових людей. Начальство здогадувалось, хто є організатором протестних акцій, і запроторило М. Симчича на вісімнадцять місяців у карцер. Якби не шматки хліба, які під карою смерті підсували йому друзі, то з карцеру йому не вийти б.
У 1953 році ширились чутки про пом’якшення табірного режиму. В’язні відмовлялись працювати: їх возили з табору в табір, але робота стояла. Адміністрація здалася першою та оголосила, що суворий режим заміняється на загальний. Зачинщиків непокори повантажили в кузови автомашин і відвезли в Сусуманську в’язницю. Всі запротестували і не схотіли спускатися на землю. Тоді начальство вирішило їх вивезти з Магадана в Хабаровськ. Якраз тоді не стало ката Сталіна, і в’язні дуже раділи. З хабаровської в’язниці українців відправляли до Новосибірська, Іркутська, Свердловська… Москва, Єлець, а потім Симчича з другом завезли аж у Тайшет Іркутської області. І так возили в’язнів з одного «лагпункту» в інший. Чим менший термін залишався до відсидки Симчичу, тим більше злочинна система намагалась назбирати «свідків», щоб старі, нерозслідувані справи «повісити» на нього.
Проте він знав усі методи тюремників і не дав себе загнати в глухий кут. Дочекався часу звільнення 7 грудня 1963 року, видали довідку про заборону поселятися на заході України, в Білорусі та Прибалтійських республіках. Бував у Одесі, Черкасах, на Запоріжжі, але й там не хотіли допомогти, поки не знайшлися добрі люди. Знайшов роботу в цеху з ремонту металургійних печей. Познайомився з Раїсою, невдовзі поженилися, придбали кооперативну квартиру. Але з Симчича не спускало недремного ока МГБ, і в січні 1968 року його знову заарештували і повезли в Івано-Франківськ на «слідство». І знову виснажливі допити, виразка кровоточила…
Поїзд пригуркотів Симчича до Мордовії. У тих таборах зустрів новітніх політв’язнів-шестидесятників, а також земляків. Працював чесно, виконував «норму». Перевели в табір Запорізької області. Написав про свої митарства генсеку Брежнєву, текст хтось передав на Захід. В срср була з тим веремія. Симчича викликали і знову відміряли два з половиною роки суворого режиму. Щоб його добити, кинули роздягненого в холодний карцер, ще й вибили вікна. Мучителі думали, що непокірному Симчичу приходить кінець. Допомогла йому молитва й бажання вижити. Не вірилось, що живим випустять на волю.
І ось 30 квітня — день звільнення. Раїса вже чекала з одягом. Приїхали додому, друзі допомогли влаштуватись слюсарем. Трохи звик до Запоріжжя, але тягнуло на рідні терени.
1996 рік. Йому подзвонили з Коломиї й повідомили, що міська влада виділила йому 1-кімнатну квартиру по вул. Лесі Українки. Друзі допомогли перевезти деякі речі. Симчичу не вірилось, що його мрія здійснилась! Він ніколи не ганявся за званнями-нагородами, бо не для цього його виховувала ОУН, а гартувала УПА.
Сотенний Кривоніс — Мирослав Симчич шість років воював в УПА проти німецьких, мадярських та більшовицьких загарбників. 11775 днів і ночей провів у комуністичних таборах і в’язницях. Найбільшою нагородою для нього були Незалежна Україна, а ще — людська шана, доброзичливе слово.
Мирослава Симчича не стало 18 січня 2023 року, відійшла у засвіти Людина-Легенда ХХ, ХХІ ст.
Спокій вічний даруй Героям, Господи.
І світло хай світить їм.
Звільни їх, Господи, від вічної смерті
У той страшний день,
Коли дрижатиме небо і земля,
Як Ти з’явишся вогнем судити людство.
Марія ЦЕСЛІВ-РІШКО.
Leave a Reply