«…ЗІГРІТИ ДУШІ ТА СЕРЦЯ ЩИРИМ УКРАЇНСЬКИМ СЛОВОМ!»

У центральній міській бібліотеці ім. Маркіяна Шашкевича м. Стрия відбулася творча зустріч з учасниками V Всеукраїнського форуму військових письменників, який проходив 4-6 травня на Львівщині. Цей форум став першим фестивалем, що об’єднав авторів – чинних військовослужбовців, волонтерів, журналістів, а також тих, хто  на початку протистояння

на сході України були призвані до лав силових структур України по мобілізації, або пішли воювати добровольцями.

Гостями бібліотеки в рамках форуму стали Катерина Флекман – журналістка, публіцистка, письменниця, генеральний директор інформаційного агентства «Журналіст», Олег Бородай – нацгвардієць, поет і бард з Харкова, що  з 2014 року пішов добровольцем в АТО,  а зараз служить в ЗСУ на бахмутському напрямку, та Юрій Кархут – наш земляк, громадський

і культурний діяч, за фахом – економіст та енергетик, за покликом душі – поет.

Катерина Флекман розпочала зустріч,  презентуючи  свою збірку віршів «Прокидаєшся ранком, годуєш кішку… Хроніка особистих стосунків з війною». Книга, як під­креслила сама авторка, – це висвітлення у поетичній формі  подій військового часу, що ведуть нас до Перемоги.

Сама Катерина працювала у великих культурологічних проек­тах, серед яких – «Замок Радо­мисль», «Галерея Кайрос», «Му­зей Шереметьєвих» та інші. У 2016 році стала співзасновником інформаційної агенції «Журна­ліст». Її перший літературний до­свід – випуск «Словника Кохання – зізнання у любові від А до Я» – проект спільнодії з журналом «Наталі» для підтримки жіночого волонтерського руху. А ще вона – волонтерка Національної агенції гуманітарної допомоги ZDOROVI.

Уже більше як рік тому роз­по­чалась повномасштабна війна росії проти України. Вона постука­ла у двері до кожного, щоб ми змі­нилися назавжди. У своїх віршах я пишу про ці зміни, за якими спо­стерігаю і які відбуваються й у  мені самій. Війна, учасниками якої ми стали, транслює всьому світу справжніх українців – сміливих, вільних духом та здатних захистити цивілізований світ від орди  21-го сторіччя. Мої вірші – про нас, про нашу реальність під загрозами ракетних атак, про наше коріння, нашу сучасність і наше майбутнє, про тих, хто щомиті захищає наше право на життя у своїй незалежній країні. Про тих, хто стійко виборює свій особистий і наш спільний ви­бір. Зараз моя соціальна роль – авторка військового часу, – під­су­мувала поетка. – Дякую вам, що зараз ви тут, разом з нами, і, спо­діваюся, наше знайомство буде приємним…

…А мені подумалось: це – Справжня Українська Жінка, яка живе Україною і працює на Пере­могу!

Не менш харизматичним і ці­кавим для присутніх був і другий учасник зустрічі Олег Бородай. Добровольцем пішовши на фронт ще 2014 року, за фахом вчитель, саме на війні Олег почав писати вірші та спогади,  які згодом надрукував. Так з’явилися збірки віршів «Відлуння окопів» та «Ре­лаксація душі». До того ж, дру­кувався в альманахах «Нива», «Миргородські обрії», «Склянка часу», «У пошуку альтернативи», «Пісні нескорених війною», «Сло­во єднає», «Суголосся», «І життя, наче танець над прірвою».  А ще він – лауреат фестивалю-конкур­су «Слобожанський Спас» та конкурсу «Від слова до слова».

Нещодавно вийшла його про­зова книга «Вогневий вал» про події на Луганщині, де є також інтерв’ю побратимів. Деяких з них уже, на жаль, немає серед живих… За цей час Олег втратив чимало друзів, але не втратив віри в нашу Перемогу.

Олег Бородай  до глибини ду­ші зворушив присутніх своєю розповіддю про сучасні події російсько-української війни та виконанням пісень під супровід гітари.

– Наші воїни – це автори, які діляться своїми думками, по­чуттями і буднями, фіксуючи істо­рії, емоції, слова, –  наголосив він, додавши: – наші пісні живуть, наші пісні перемагають! Писати про війну треба, задля можливості майбутнім поколінням знати всю правду про цю страшну війну. Жи­вемо, творимо і йдемо разом до Перемоги!

Поділився Олег Бородай вра­женнями від першого дня фору­му, зокрема – від виступу на львів­ському телебаченні, а ще тим, що здійснилася нарешті його мрія – потрапити в наше, таке славне місто Стрий та «розвіртуалитися» зі своїми стрийськими друзями.

– За допомогою поезії можна торкнутися тих струн душі, які, мож­ливо, досить довго мовчать в людині, – так охарактеризував своє захоплення поетичним словом ще один учасник зустрічі  Юрій Кархут, відомий український громадський та культурний діяч, енергетик за фахом і поет за покликанням, член мистецької спілки «АБО», фотокореспондент Міжнародного Інтернет-порталу «Моя Жовківщина», співорга­нізатор V Всеукраїнського літе­ратурного конкурсу ім. Леся Мар­товича.  А ще – лауреат І ступеня Всеукраїнського конкурсу прози та поезії «ЯwriteR», дипломант ІІ Між­­народного фестивалю співаної поезії «Lviv Music & Poetry Week» , ІІІ Транскордного фестивалю ORNAMENTY FEST та поетичного конкурсу «Малахітовий носоріг».

Юрій Кархут  – активний учасник ряду літературних та книжкових акцій, просвітницько-мистецьких  подорожей, організованих ГО «Книжкова толока». Оскільки тра­вень  –  місяць, коли все розквітає і буяє білоцвітом, місяць Пречистої Діви Марії, Матінки Божої,  Матері-України і матері кожного з нас, місяць, коли святкуємо День Матері,  то й вірші пана Юрія, які він подарував присутнім, були  присвячені темі  кохання, вірності й жертовності української жінки, її великій і величній душі, благо­родному серцю, в якому вміща­ється стільки любові й милосер­дя!  Українська жінка, що від віку була Берегинею домашнього вогнища, молилася і молиться за наших воїнів, які відстоюють не­залежність України, на своїх пле­чах тримає нині другий фронт – фронт волонтерства. І все-таки попри все – залишається Жінкою, Коханою, ніжною і трепетною, що чекає добрих, теплих і лагідних слів. Тому так щиро сприйняли присутні поезію пана Юрія.

– Сьогодні в Стрию була наго­да послухати чудову поезію і пісні. Звісно, більшість із них торкають­ся теми війни, проте навіть в такий час є місце для любові, оптимізму й віри в швидку Перемогу! Це бу­ла прекрасна можливість зігрі­ти душі та серця щирим україн­ським словом! – зазначила учас­ниця заходу і голова ГО «Мистець­ка  толока» Зоряна Кіндратишин.

Слова вдячності для учасників форуму прозвучали також від директорки Стрийської  МЦБС м. Стрия Галини Цуцуп та ведучої за­ходу заввідділу обслуговування міської бібліотеки ім. Маркіяна Шашкевича Надії Черепанин.

Автори подарували для корис­тувачів бібліотеки свої книги, а завершилася зустріч спільною світлиною на згадку і, звичайно ж, запашною стрийською кавою.

                                        Галина ПУГА-ДАНИЛЬЦІВ.