ЗНАНИЙ ПЕДАГОГ І МАНДРІВНИК

У січні минуло 20 років від дня смерті глибоко поважаного і любленого у Стрию педагога, неперевершеного мандрівника і знавця Карпат Михайла Васильовича Стронціцького. Він народився 6 травня 1927 року в селі Мазярка Кам’янко-Бузького району Львівської об­лас­ті. Здобувши середню освіту, поступив на історичний факуль­тет у Львівський державний уні­верситет ім. Івана Франка. Під час навчання в університеті в 1948 році побував в альпіністському таборі «Накра» (на території Гру­зії) і успішно виконав спортивну програму. Він здійснив сходження на кілька кавказьких вершин висотою понад 3000 м, а також про­йшов перевалом Донгуз – Орун.

Через політичні переконання, а саме – відмову вступити в комсо­мол, Михайло разом з тов­ари­ша­ми Зеновієм Матисякевичем (згодом науковцем, автором іс­торичної книжки «Синевіцько-Вижнє» та інших видань з історії) та Романом Гладким був виклю­чений з університету. Поновити навчання у вузі вдалося у 1954 ро­ці.

Після закінчення навчання Михайло Стронціцький прибув до Стрия. Деякий час працював у Стрийському краєзнавчому му­зеї. Згодом – у середній школі № 1.

Туризм і Карпати дуже захоплю­вали Михайла Стронціцького. З друзями Зеновієм Матисякеви­чем та Мирославом Бартковим здійснював походи Сколівщиною, на полонину Боржаву, Свидовець, Чорногору, Ґорґани. Залюбки брав участь у лижних походах по засніжених Сколівських Бескидах. Згодом до товариства приєдна­лися лікар Володимир Ольшан­ський з дружиною Іриною, вчитель середньої школи № 6 Володи­мир Фещак, художник Григорій  Па­ламар, викладач Стрийського технікуму Микола Мисько.

Близько 30 років Михайло Васильович Стронціцький пра­цював вчителем історії у Стрийсь­кій середній школі № 1. Любив своїх учнів, у часи тоталітарного режиму зумів захопити їх історією України і прагнув прилучити їх до мандрівництва. Зі своїми вихо­ванцями він часто ходив у походи по Карпатах. Учитель був пере­конаний, що молодь багато не досягне, якщо буде пізнавати свій рідний край лише через вікно класу. Вважав мандрівки над­звичайно ефективними для здобуття глибоких знань, вихо­вання та пізнання світу.

Багато вихованців Михайла Васильовича дуже полюбили історію, здобувши глибокі знан­ня, стали натхненними мандрівни­ками, скелелазами та альпініс­тами. Він зумів прищепити любов до гірських мандрівок своїм трьом синам: Андрію, Мирону та Роману. Михайло Васильович залюбки консультував стрийських пласту­нів під час вибору маршрутів, був для них гарним супутником і про­відником.

На початку дев’яностих років багато снаги і праці Михайло Ва­сильович присвятив новоство­реній Стрийській гімназії. Він також брав участь у формуванні експозиції музею Степана Банде­ри у с. Волі Задеревацькій.

Помер Михайло Васильович у віці неповних 76 років 10 січня 2003 року. Ще зранку розповідав своїй сім’ї про майбутні походи Сколівщиною, горами Гриняви на Гуцульщині. Але не судилось здійснитись цим задумам. Цього ж дня він раптово помер. В остан­ню путь свого улюбленого вчите­ля і товариша провели чимало знайомих та учнів.

 

Підготувала заступниця

директора музею «Верховина» з наукової роботи

Зеновія ХАНАС.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*