ЗРАЗКОВИЙ ДИТЯЧИЙ ХОР «ЩЕДРИК» — ПЕРЕМОЖЕЦЬ КОНКУРСУ «ОКРИЛЕНІ ПІСНЕЮ»

«Дипломом Лауреата за І місце нагороджується хор, який справив неабияке враження на журі, а також його керівник і хормейстер – зразковий дитячий хор «Щедрик», – такі приємні слова  прозвучали в суботу, 29 квітня у Дрогобичі для талановитої дітвори зі стрийської хорової школи «Щедрик» з вуст члена журі відкритого дитячо-юнацького хорового фестивалю-конкурсу «Окрилені піснею» Богдана Бондзяка.

Гордість школи – хор «Щедрик» (керівник і диригент Віра Лисик, концертмейстер Іван Лисик, хормейстер Ольга Товарянська), без перебільшення є візитівкою хорової Стрийщини від локальних  мистецьких майданчиків до презентації України на конкурсах і фестивалях різних рівнів.

Конкурс «Окрилені піснею», який днями відбувся на базі Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського, зібрав 25 хорів, понад 700 учасників з усієї Львівщини.  Наше місто представляли три хорові колективи: хор «Щедрик» та дитячий хор Стрийської дитячої школи мистецтв (художній керівник та диригент Любов Білецька, концертмейстер Євген Сов’як)  й дитячий хор старших класів Стрийської дитячої музичної школи ім. О. Нижанківського (художній керівник та диригент Іванна Віновська-Жужевич, концертмейстер Мирослава Добош), які розділи почесне ІІІ місце.

Як розповів Богдан Бондзяк, до речі, стриянин, мета фестивалю-конкурсу –  популяризація дитячої хорової музики, підвищення рівня виконавської майстерності дитячих та молодіжних хорових колективів, залучення дітей та молоді до вивчення спадщини хорового мистецтва, ознайомлення з методикою та досвідом роботи хорових колективів, збереження пісенних традицій і надбань українського народу, розвитку аматорського хорового мистецтва, поширення знань з пісенного виконавства та хорового співу.

«Організовуючи фестиваль-конкурс, ми ставили перед собою амбітні завдання, – наголосив Богдан Бондзяк. – Зокрема,  огляд досягнень та визначення кращих зразків дитячої творчості у сфері хорового мистецтва; розвиток на­ціонального хорового мистецтва; сприяння розвитку і виховання творчої особистості у дитячому хоровому колективі; заохотити молодь до багатоголосого співу; сприяти зміцненню творчих зв’яз­ків між хорами; популяризувати та пропагувати творчість українських композиторів; збагачення та обмін репертуаром дитячих хорових колективів; пошук нових форм і методів роботи з дитячими хо­ро­вими колективами».

До участі у фестивалі-конкурсі були запрошені дитячі та молодіж­ні хорові колективи музичних, загальноосвітніх шкіл та поза­шкільних навчальних закладів, народних домів, парафіяльні хо­ри та інші творчі колективи. Кон­курсанти розподілялися за дво­ма категоріями: I – хорові колективи музичних шкіл, ІІ – хорові колек­ти­ви загальноосвітніх шкіл та поза­шкільних навчальних закладів, народних домів, парафіяльні хо­ри.

Серед вимог: один з творів українського автора та заборона використовувати фонограми. Виступи колективів журі оці­нювало за такими критеріями: виконання двох різнохарактерних та різностильових творів, з супро­водом чи acapella (народна пісня чи обробка, духовний твір, твір сучасного українського чи зару­біжного композитора і т. п.); рі­вень виконавської майстерності (склад­ність програми, інтерпре­тація, виконавський стиль, во­кальна культура, ступінь володін­ня за­собами хорового виконав­ства тощо); емоційність виступу; культура виконавської майстер­ності; сценічна культура та естети­ка зовнішнього вигляду.

Головою оргкомітету конкурсу була директор департаменту з питань культури, національнос­тей та релігій Львівської обласної військової адміністрації Ірина Гаврилюк. Члени оргкомітету: директор КЗ ЛОР Навчально-методичного центру культури і мистецтв Львівщини Мілена Медвідь, кандидат мистецтво­знавства, директор Дрогобиць­ко­го музичного фахового колед­жу ім. В. Барвінського Юрій Чу­мак, заступник директора з на­вчальної роботи Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського Микола Фендак,  голова ПЦК «Хорове диригуван­ня» Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінсь­кого, викладач-методист Богдан Бондзяк, викладач вищої катего­рії ПЦК «Хорове диригування» Дрогобицького музичного фа­хового коледжу ім. В. Барвін­ського Оксана Хомик.

Голова журі – Христина Флей­чук, доцентка кафедри хорового та оперно-симфонічного дири­гування Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, кандидатка мистецтвознавства. Члени журі: голова ПЦК «Хорове диригування» Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського, викладач-мето­дист Богдан Бондзяк та Наталія Чмир-Козяр, художня керівниця Народного художнього колективу України дитячого хору «Жайвір», викладач-методист вищої катего­рії Львівської музичної школи №1 ім. А. Кос-Анатольського, голова методичного об’єднання викла­дачів сольного співу музичних і мистецьких шкіл Львова та Львів­щини, директорка Всеукраїнсько­го хорового фестивалю «Жайвір скликає друзів», відмінник освіти України.

Зразковий дитячий хор «Щед­рик» Стрийської хорової школи «Щедрик» (директор Роман Бу­ник) під орудою художнього ке­рівни­ка та диригента Віри Лисик вико­нали два твори: Станіслава Люд­кевича «Гагілка» та Богдани Фільц на сл. Івана Франка «На­дійшла весна прекрасна».

Віра Лисик розповідає, що це перший конкурс, з безпосереднім виступом колективу на сцені пе­ред глядацькою аудиторією та журі, за останні три роки, на які припали covid-19  та війна, тому емоцій  було через край як у дітей, так і у викладачів.

Зокрема, пані Віра зазначила: «В обласному конкурсі брали участь практично всі дитячі хорові колективи Львівщини. Це був для нас не тільки конкурс – це  справж­нє свято хорової музики. Атмо­сфера була неймовірною. Бо справді, ми вже скучили за таким професійним спілкуванням у колі однодумців. Власне, велика кіль­кість учасників тим і зумов­лена, що була чимала перерва у конкур­сах-фестивалях офлайн. Органі­зація – на найвищому рівні. Все продумано до деталей. Було зручно й для переодягання, і репетиції. Можна було підкріпи­ти­ся  й поспілкуватися у нефор­мальній обстановці.

Сподобався майстер-клас після завершення основної кон­курсної програми, який провела голова журі  Христини Флейчук зі студентами коледжу відділу хорового диригування. Він був глибокий, фаховий  і водночас доступний. Це спостерігала з реак­ції дітей різних колективів. Роз­бирали маловідомий твір Мико­ли Колесси, який він написав вже у дуже поважному віці. Його довший час не виконували і вже за часів незалежної України він отримав нове дихання. Також хор студентів під диригуванням Богдана Бонд­зяка виконав кілька музичних творів у форматі концерту, поки журі виносило свій вердикт і го­тували дипломи для наго­роджен­ня.

Все відбувалося доброзичли­во і творчо. Наші хористи разом з викладачами хорової школи «Щедрик», з групи підтримки, мали змогу познайомитися з містом Дрогобичем. Ми дітям влаштували екскурсію знакови­ми місцями та цікавими лока­ціями.

Членам журі не позаздриш, бо важко було вибрати серед такої кількості майже бездоганно під­готовлених колективів. І про­гра­ми були цікаві та різноманітні. Ми готувалися відповідально. Шлі­фували конкурсні твори на ре­петиціях понад два місяці. І тому дуже раді такому результатові.  Перше місце ми розділили з хo­pом учнів старших класів «Gloria» Львівської музичної школи № 8. Також приємно, що і наш кон­церт­мейстер Іван Лисик отримав персональну відзнаку «Кращий концертмейстер конкурсу».

Завершився відкритий дитячо-юнацький хоровий фестиваль-конкурс «Окрилені піснею» спільним виконанням духовного гімну України «Боже Великий, Єдиний».

І організатори, і учасники сподіваються, що покладено гарний початок відродженню дитячого хорового співу. А наші «щедренята», окрилені перемо­гою, готуються до великого кон­церту, який заплановано на 14 травня у міському Будинку культу­ри Стрия.

Наталія КАРПЕНКОВА.