
«Дипломом Лауреата за І місце нагороджується хор, який справив неабияке враження на журі, а також його керівник і хормейстер – зразковий дитячий хор «Щедрик», – такі приємні слова прозвучали в суботу, 29 квітня у Дрогобичі для талановитої дітвори зі стрийської хорової школи «Щедрик» з вуст члена журі відкритого дитячо-юнацького хорового фестивалю-конкурсу «Окрилені піснею» Богдана Бондзяка.
Гордість школи – хор «Щедрик» (керівник і диригент Віра Лисик, концертмейстер Іван Лисик, хормейстер Ольга Товарянська), без перебільшення є візитівкою хорової Стрийщини від локальних мистецьких майданчиків до презентації України на конкурсах і фестивалях різних рівнів.
Конкурс «Окрилені піснею», який днями відбувся на базі Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського, зібрав 25 хорів, понад 700 учасників з усієї Львівщини. Наше місто представляли три хорові колективи: хор «Щедрик» та дитячий хор Стрийської дитячої школи мистецтв (художній керівник та диригент Любов Білецька, концертмейстер Євген Сов’як) й дитячий хор старших класів Стрийської дитячої музичної школи ім. О. Нижанківського (художній керівник та диригент Іванна Віновська-Жужевич, концертмейстер Мирослава Добош), які розділи почесне ІІІ місце.
Як розповів Богдан Бондзяк, до речі, стриянин, мета фестивалю-конкурсу – популяризація дитячої хорової музики, підвищення рівня виконавської майстерності дитячих та молодіжних хорових колективів, залучення дітей та молоді до вивчення спадщини хорового мистецтва, ознайомлення з методикою та досвідом роботи хорових колективів, збереження пісенних традицій і надбань українського народу, розвитку аматорського хорового мистецтва, поширення знань з пісенного виконавства та хорового співу.
«Організовуючи фестиваль-конкурс, ми ставили перед собою амбітні завдання, – наголосив Богдан Бондзяк. – Зокрема, огляд досягнень та визначення кращих зразків дитячої творчості у сфері хорового мистецтва; розвиток національного хорового мистецтва; сприяння розвитку і виховання творчої особистості у дитячому хоровому колективі; заохотити молодь до багатоголосого співу; сприяти зміцненню творчих зв’язків між хорами; популяризувати та пропагувати творчість українських композиторів; збагачення та обмін репертуаром дитячих хорових колективів; пошук нових форм і методів роботи з дитячими хоровими колективами».
До участі у фестивалі-конкурсі були запрошені дитячі та молодіжні хорові колективи музичних, загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів, народних домів, парафіяльні хори та інші творчі колективи. Конкурсанти розподілялися за двома категоріями: I – хорові колективи музичних шкіл, ІІ – хорові колективи загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів, народних домів, парафіяльні хори.
Серед вимог: один з творів українського автора та заборона використовувати фонограми. Виступи колективів журі оцінювало за такими критеріями: виконання двох різнохарактерних та різностильових творів, з супроводом чи acapella (народна пісня чи обробка, духовний твір, твір сучасного українського чи зарубіжного композитора і т. п.); рівень виконавської майстерності (складність програми, інтерпретація, виконавський стиль, вокальна культура, ступінь володіння засобами хорового виконавства тощо); емоційність виступу; культура виконавської майстерності; сценічна культура та естетика зовнішнього вигляду.
Головою оргкомітету конкурсу була директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної військової адміністрації Ірина Гаврилюк. Члени оргкомітету: директор КЗ ЛОР Навчально-методичного центру культури і мистецтв Львівщини Мілена Медвідь, кандидат мистецтвознавства, директор Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського Юрій Чумак, заступник директора з навчальної роботи Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського Микола Фендак, голова ПЦК «Хорове диригування» Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського, викладач-методист Богдан Бондзяк, викладач вищої категорії ПЦК «Хорове диригування» Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського Оксана Хомик.
Голова журі – Христина Флейчук, доцентка кафедри хорового та оперно-симфонічного диригування Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, кандидатка мистецтвознавства. Члени журі: голова ПЦК «Хорове диригування» Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського, викладач-методист Богдан Бондзяк та Наталія Чмир-Козяр, художня керівниця Народного художнього колективу України дитячого хору «Жайвір», викладач-методист вищої категорії Львівської музичної школи №1 ім. А. Кос-Анатольського, голова методичного об’єднання викладачів сольного співу музичних і мистецьких шкіл Львова та Львівщини, директорка Всеукраїнського хорового фестивалю «Жайвір скликає друзів», відмінник освіти України.
Зразковий дитячий хор «Щедрик» Стрийської хорової школи «Щедрик» (директор Роман Буник) під орудою художнього керівника та диригента Віри Лисик виконали два твори: Станіслава Людкевича «Гагілка» та Богдани Фільц на сл. Івана Франка «Надійшла весна прекрасна».
Віра Лисик розповідає, що це перший конкурс, з безпосереднім виступом колективу на сцені перед глядацькою аудиторією та журі, за останні три роки, на які припали covid-19 та війна, тому емоцій було через край як у дітей, так і у викладачів.
Зокрема, пані Віра зазначила: «В обласному конкурсі брали участь практично всі дитячі хорові колективи Львівщини. Це був для нас не тільки конкурс – це справжнє свято хорової музики. Атмосфера була неймовірною. Бо справді, ми вже скучили за таким професійним спілкуванням у колі однодумців. Власне, велика кількість учасників тим і зумовлена, що була чимала перерва у конкурсах-фестивалях офлайн. Організація – на найвищому рівні. Все продумано до деталей. Було зручно й для переодягання, і репетиції. Можна було підкріпитися й поспілкуватися у неформальній обстановці.
Сподобався майстер-клас після завершення основної конкурсної програми, який провела голова журі Христини Флейчук зі студентами коледжу відділу хорового диригування. Він був глибокий, фаховий і водночас доступний. Це спостерігала з реакції дітей різних колективів. Розбирали маловідомий твір Миколи Колесси, який він написав вже у дуже поважному віці. Його довший час не виконували і вже за часів незалежної України він отримав нове дихання. Також хор студентів під диригуванням Богдана Бондзяка виконав кілька музичних творів у форматі концерту, поки журі виносило свій вердикт і готували дипломи для нагородження.
Все відбувалося доброзичливо і творчо. Наші хористи разом з викладачами хорової школи «Щедрик», з групи підтримки, мали змогу познайомитися з містом Дрогобичем. Ми дітям влаштували екскурсію знаковими місцями та цікавими локаціями.
Членам журі не позаздриш, бо важко було вибрати серед такої кількості майже бездоганно підготовлених колективів. І програми були цікаві та різноманітні. Ми готувалися відповідально. Шліфували конкурсні твори на репетиціях понад два місяці. І тому дуже раді такому результатові. Перше місце ми розділили з хopом учнів старших класів «Gloria» Львівської музичної школи № 8. Також приємно, що і наш концертмейстер Іван Лисик отримав персональну відзнаку «Кращий концертмейстер конкурсу».
Завершився відкритий дитячо-юнацький хоровий фестиваль-конкурс «Окрилені піснею» спільним виконанням духовного гімну України «Боже Великий, Єдиний».
І організатори, і учасники сподіваються, що покладено гарний початок відродженню дитячого хорового співу. А наші «щедренята», окрилені перемогою, готуються до великого концерту, який заплановано на 14 травня у міському Будинку культури Стрия.
Наталія КАРПЕНКОВА.